Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Të shesësh veshkën për të prekur Europën!

Të shesësh veshkën për të prekur Europën!

E paimagjinueshme por e vërtetë. Emigrantët afganë janë të gatshëm të shesin edhe veshkën për të siguruar para për të mbërritur në Europë.

Një investigim i BBC ka folur me një trafikant organesh i cili tha se banda e tij kryen 20-30 transplantime të paligjshme të veshkave çdo javë.

Veshkat shiten kryesisht nga emigrantë dhe refugjatë afrikanë të cilët po përpiqen të mbledhin para për të marrë nga Egjipti në Evropë.

Por anëtari i vjetër i bandës i tha BBC se pothuajse gjysma e dhuruesve nuk paguhen pas operacionit.

Hiba mbeti me një veshkë dhe pa para pasi u mashtrua nga kriminelët pas operacionit të saj.

Qeveria egjiptiane thotë se ka fituar vlerësime ndërkombëtare për mënyrën si po lufton krimin./ I.M-Dritare.net