Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Të mbijetuarit nga tërmeti në Afganistan luftojnë për ushqim mes frikës së kolerës!

Të mbijetuarit nga tërmeti në Afganistan luftojnë për

Të mbijetuarit e tërmetit më vdekjeprurës në Afganistan në dy dekada thonë se nuk kanë asgjë për të ngrënë, nuk kanë strehë dhe kanë frikë nga një shpërthim i mundshëm i kolerës. Gazetari Secunder Kermani i BBC-së raporton nga provinca Paktika, më e goditura nga fatkeqësia.

Duke kërkuar nëpër rrënojat, në atë që ka mbetur nga shtëpia e tij familjare, Agha Janit i mbushen sytë me lot.

“Këto ishin këpucët e djemve të mi”, thotë ai, duke fshirë pluhurin prej tyre. Tre fëmijët e tij të vegjël dhe dy gratë u vranë nga tërmeti teksa flinin.

Teksa lëkundjet ranë në orët e para të së mërkurës, Aga Jani nxitoi drejt dhomës ku qëndronte familja e tij.

"Por gjithçka ishte nën rrënoja," i tha ai BBC-së. "Edhe lopata ime. Nuk mund të bëja asgjë. Unë u thirra kushërinjve të mi për të ndihmuar, por kur nxorëm familjen time, ata tashmë ishin të gjithë të vdekur."

Zona rreth fshatit në rrethin Barmal, provincën Paktika është një nga më të prekurat nga tërmeti, në të cilin besohet se janë vrarë rreth 1000 njerëz dhe 3000 të tjerë janë plagosur.

Është tre orë me makinë deri në qytetin e madh më të afërt, në rrugë kryesisht të dheut vendndodhja e largët e bën edhe më të vështirë transportin e të plagosurve. Disa prej tyre duhej të dërgoheshin në spital me helikopterë ushtarakë të talebanëve.

Pothuajse çdo shtëpi në fshat, përgjithësisht e ndërtuar nga balta dhe guri, duket se është shumë e dëmtuar. Pothuajse çdo familje duket se po pikëllon një të afërm të humbur.

Habib Gul ishte matanë kufirit në qytetin pakistanez të Karaçit, duke punuar si punëtor, kur dëgjoi lajmin. Ai u kthye me nxitim në fshatin e tij në Barmal për të zbuluar se 20 nga të afërmit e tij ishin vrarë - 18 prej tyre në një shtëpi të vetme.

"Emrat e kujt mund t'ju vë? Kaq nga të afërmit e mi ranë dëshmorë, tre motra, mbesa ime, vajza ime, fëmijët e vegjël".

Çdo fshatar që takojmë dëshiron të na tregojë shkatërrimin e shtëpisë së tyre. Pjesërisht sepse duan që bota të shohë shkatërrimin, por gjithashtu, më praktikisht, sepse shpresojnë që emrat e tyre të shtohen në listat e shpërndarjes së ndihmës./M.T/dritare.net