Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Sùlm me àrmë në Kongo, vdés ambasadori italian

Sùlm me àrmë në Kongo, vdés ambasadori italian

Ambasadori italian në Republikën Demokratike të Kongos dhe një pòlic që udhëtonte me të janë vràrë pas një sùlmi ndaj një autokolone të Kombeve të Bashkuara. Luca Attanasio vdíq, ndërsa udhëtonte në një autokolonë të Monusco-s dhe sùlmi ishte pjesë e një përpjekjeje për të rrémbyer personelin e KB-së. Monusco është forca paqeruajtëse e KB-së në DRC. Sipas raporteve të medieve italiane sùlmi ndodhi rreth orës 10 të mëngjesit afër qytetit Kanyamahoro. Dhjetëra grupe të àrmatosura veprojnë në DRC lindore, shumë mbetje të milicive që lùftuan në luftérat civile rreth fundit të shekullit që rezultuan në miliona vdékje nga konfliktet, uria dhe sëmundjet./K.C/dritare.net