Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Si do të ndahet pasuria e Bill dhe Melinda Gates!

Si do të ndahet pasuria e Bill dhe Melinda Gates!

Bill dhe Melinda Gates ranë dakord se si do ta ndajnë pasurinë dhe pasurinë e tyre para se të njoftonin divorcin të hënën, raportojnë mediat amerikane. Çifti miliarder, i cili ka qenë i martuar për 27 vjet, thuhet se nënshkroi një kontratë ndarjeje duke rënë dakord se si do të ndahej pasuria e tyre. Çifti drejton Fondacionin Bill & Melinda Gates, i cili ka shpenzuar miliarda para për qëllime bamirësie në të gjithë botën.

Ata janë zotuar të vazhdojnë të punojnë së bashku në fondacion edhe pasi të përfundojë divorci i tyre. Bill Gates, 65 vjeç, është personi i katërt më i pasur në botë, sipas Forbes me një pasuri pre 124 miliardë dollarësh. Ai i bëri paratë e tij përmes firmës që ai themeloi në vitet 1970, Microsoft, e cila është ndërmarrja më e madhe në botë e programeve kompjuterikë.

Pasuria e çiftit besohet të përfshijë prona shumë milionëshe në Uashington, Florida dhe Wyoming. Rezidenca e tyre kryesore është një rezidencë buzë liqenit në Medina, Uashington që mendohet të ketë vlerë të paktën 127 milion dollarë.

Si ndodhi divorci!

Çifti bëri një kërkesë për divorc në një gjykatë në Seattle të hënën.

"Ne i kërkojmë gjykatës të zgjidhë martesën tonë. Vendimi është i pakthyeshëm”, thuhet në kërkesën për divorc. Secili ka punësuar nga tre avokatë për t'i përfaqësuar ata.

"Pas një diskutimi shumë të madh dhe shumë pune në marrëdhëniet tona, ne kemi marrë vendimin për t'i dhënë fund martesës sonë," thanë ata. Melinda tha se e gjeti Billin duke shkruar një listë në një tabelë të bardhë me "pro dhe të këqijat e martesës".

Bill u tërhoq nga bordi i Microsoft vitin e kaluar për t'u përqendruar në aktivitetet e tij filantropike./L.F-dritare.net