Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Shuhet dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi

Shuhet dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi

Ndahet nga jeta në moshën 83-vjeçare, dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi dhe e ëma e kantautorit, Gjergj Leka. Jorganxhi ndërroi jetë sot, në Trieste të Italisë.

Shuhet dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi

Rozmari Jorganxhi e ka nisur karrierën e saj që në vitin 1959 si soliste lirike. Ishte "mezzosoprano” në TOB dhe ka interpretuar me profesionalizëm në nivele të larta role nga operat ndërkombëtare, por edhe ato kombëtare.

Shuhet dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi

Nga viti 1967-1984, ajo ka dirigjuar korin e TOB-së duke qenë gruaja e parë dirigjente e këtij institucioni unik të kulturës shqiptare.

Shuhet dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi

Në 1993-shin, Jorganxhi në moshën 56-vjeçare fiton audicionin dhe fillon si këngëtare profesioniste në teatrin "Giusepe Verdi" të Triestes ku këndoi për 10 vjet.

Shuhet dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi

Jorganxhi ka dhënë dekada mësim në Universitetin e Muzikës, duke i dhënë kulturës shqiptare emra artistësh si në fushën e dirigjimit, ashtu edhe në atë të kantos.

Shuhet dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi

Dritare.net i shpreh ngushëllimet familjes së dirigjentes!/K.C/dritare.net

Shuhet dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi