Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Shtohen ndjeshëm rastet e reja me koronavirus. Vatra e re në një Call Center!

Shtohen ndjeshëm rastet e reja me koronavirus. Vatra e re në një

Sot numri i të prekurve me koronavirus në vend është rritur ndjeshëm. Janë 25 persona që janë prekur me Covid-19 në orët e fundit, ku prej tyre 24 në Tiranë dhe 1 në Durrës. Ministria e Shëndetësisë, informoi se 15 persona janë prekur në një Call Center, duke krijuar kështu një vatër të re infeksioni.

"Në 24 orët e fundit kemi sërish shtrime të reja në spitalin infektiv, ku aktualisht po trajtohen 17 pacientë, nga të cilët 3 janë në terapi intensive. Në 24 orët e fundit ka rritje të numrit të të prekurve, të lidhura me kontakte të rasteve të mëparshme pozitive por edhe vatra të reja në Tiranë. Janë testuar 173 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 25 raste pozitive. Më konkretisht janë 24 të prekur në Tiranë dhe 1 në Durrës. Ndër rastet e reja janë 15 të prekur në një call-center, kontakte të një rasti pozitiv të identifikuar dy ditë më parë. Po vijon hetimi epidemiologjik edhe për disa raste të reja në Tiranë. Ne 24 orët e fundit janë shëruar 8 qytetarë. Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14500 testime molekulare dhe serologjike, ndërsa numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin është 1029. Prej tyre, rreth 78% janë të shëruar. Në vendin tonë aktualisht janë 193 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër."/L.F-dritare.net