Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Shkrimtarja: Fajësuat shqiptarët, por 14-vjeçarja u vra nga patriotët besimtarë maqedonas

Shkrimtarja: Fajësuat shqiptarët, por 14-vjeçarja u vra nga

Vazhdojnë reagimet në Maqedoninë e Veriut për rastin e rëndë të 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, e cila u rrëmbye dhe më pas u vra.

Në lidhje me vrasjen makabre e Vnajës dhe tentimit për t’i fajësuar shqiptarët nga disa media nacionaliste ka reaguar, profesoresha dhe shkrimtarja Rumena Bužarovska.

Bužarovska me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar se shoqëria maqedonase rrezikohet nga traditat maskiliste maqedonase dhe jo nga shqiptarët.

“Maqedonas patriotë burra besimtarë me vlera familjare vranë një fëmijë. Aq për kërcënimet reale në shoqërinë tone”, shkroi ajo,

“Thuhej se Shqiptarët duhet të jenë fajtorët, mendoni pak për vlerat dhe paragjykimet tuaja. Nga shumë nga ju "normal" e ndëgjova këtë teori”, tha ajo tutje./K.C/dritare.nrz