Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Shifra àlarmante/ Mbi 500 raste të reja vetëm në Tiranë, 15 víktima nga Covíd-19

Shifra àlarmante/ Mbi 500 raste të reja vetëm në

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e situatës me Covíd-19 në 24 orët e fundit. Janë shënuar sërísh shifra të larta ínfektimesh dhe víktimash nga vírusi. Nga 3998 testime kanë dalë pozitivë 1021 persona dhe kanë humbur jetën 15 pacíentë. E kanë humbur betejën me kovídin: 7 qytetarë nga Tirana, 2 nga Vlorë, 2 nga Berati, 1 nga Fier, 1 nga Korçë, 1 nga Librazhdi, 1 nga Mati, të moshave 63-87 vjeç. Sot është hapur edhe pavijoni i dedikuar kovídit në Spítalin Rajonal të Elbasanit, duke u zgjeruar me 3 spítale rajonale trajtimi i pacíentëve, përpos 4 spítaleve në Tiranë. Aktualisht në spítale po trajtohen 648 pacíentë, 42 në terapí íntensive, nga të cilët 15 janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë vaksínuar, 1242 persona. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 571 raste në Tiranë, 38 raste në Vlorë, 37 raste në Durrës, Sarandë, 35 raste në Elbasan, 33 raste Shkodër, Librazhd, 21 raste në Lushnje, 18 raste në Krujë, Fier, 17 raste në Kavajë, 14 raste në Berat, Kuçovë, 12 raste në Lezhë, 11 raste në Tepelenë, 10 raste në Kamzë, 8 raste në Korçë, Mirditë, Mallakastër, Gjirokastër,7 raste në Kolonjë, 5 raste në Kukës, Has, Peqin, Gramsh, 3 raste në Devoll, Tropojë, Përmet, Dibër, Shijak, 2 raste në Rrogozhinë, Pogradec, Vau i Dejës, Divjakë, Selenicë, Malësi e Madhe, Bulqizë, Skrapar, 1 rast në Cërrik, Kurbin, Pukë, Mat, Delvinë, Ura Vajgurore, Përrenjas, Patos, Këlcyrë./K.C/dritare.net