Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Shefja e Infektivit: Koronavirusi, sëmundja më e tmerrshme që kam parë!

Shefja e Infektivit: Koronavirusi, sëmundja më e tmerrshme që kam

Shefja e Shërbimit Infektiv, Najada Çomo ka thënë se Covid-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, është sëmundja më e tmerrshme që ka parë në jetën e saj.

“Kjo është sëmundja më e tmerrshme që unë kam hasur në punën time “, u shpreh shefja e Shërbimit Infektiv, në "Open"

“Muajt e parë kanë qenë punë intensive për ne. Kam qenë pro hapjes së menaxhuar dhe të kontrolluar. Kjo është sëmundja më e tmerrshme që unë kam hasur në punën time. Kjo sëmundje ka shumë të papritura. Mendon se ke vendosur në rregull çdo gjë dhe për një orë ndryshon gjithçka. Gjendja e të infektuarve ndryshon krejt papritur. Shpreh ngushëllimet e mia për të gjithë ata që kanë humbur jetën nga Covid-19. Unë kam qenë personi që kam lajmëruar familjarët për humbjen e të afërmve të tyre. Shumë herë kemi derdhur lot për humbjen e jetëve nga Covid-19. Kisha frikë për veten, por më shumë për familjarët. Ky infeksion është i frikshëm sepse është një sëmundje e re dhe ka të papritura. Situatën brenda e dimë vetëm ne që jemi aty; askush jashtë nuk e di çfarë bëhet. Zgjodha të dal në “OPEN” për të thënë që Covid-i është një realitet në Shqipëri. “Hapja” nuk do të thotë liri totale, sepse është konceptua rgabim. Njerëzit duhet të kuptojnë se hapja nuk është bërë sepse Covid ka ikur. Virusi është mes nesh, është në ajër, qarkullon dhe zgjedh kë do të infektojë. Lajmi se me ngrohjen e temperaturave virusi do ikë është “fake neës”. Temperaturat jashtë janë të larta, por kemi numër të rritur të rasteve. Janë prekur më shumë ata që kanë patur sëmundje të tjera kronike. Është një infeksion, i cili të krijon komplikacione të papritura.”-tha më tëj Çomo./ I.M-Dritare.net