Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

SHBA përjeton fundjavën më të keqe që nga nisja e pandemisë!

SHBA përjeton fundjavën më të keqe që nga nisja e

Shtetet e Bashkuara kanë raportuar ditën e dytë më të lartë të rasteve të reja Covid-19, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

E shtuna pa 83.718 raste të reja, vetëm 39 raste më pak nga rekordi i që u raportua të premten, që nga nisja e pandemisë.

Ekspertët e shëndetit kanë paralajmëruar se sezoni i vjeshtës do të sillte një ringjallje të rasteve - dhe meqenëse SH.B.A. kurrë nuk e uli çështjen e saj ditore sa duhet, ata thonë se rastet e të sëmurëve do të përkeqësohen. Tashmë, rastet kombëtare kapin më shumë se 8.5 milion dhe 224.891 njerëz kanë vdekur, sipas JHU.

Michael Osterholm, drejtor i Qendrës për Kërkimin dhe Politikën e Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Minesotës, të premten në mbrëmje tha për CNN se"Dhe vdekjet do të rriten me vrull në tre-katër javët e ardhshme, duke ndjekur zakonisht raste të reja me rreth dy deri në tre javë."./ I.M-Dritare.net