Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Senati amerikan miraton projektligjin e parë për kontrollin e armëve!

Senati amerikan miraton projektligjin e parë për kontrollin e

Senati amerikan ka miratuar një projekt-ligj për kontrollin e armëve - legjislacioni më i rëndësishëm për armët e zjarrit në gati 30 vjet. Pesëmbëdhjetë republikanë iu bashkuan demokratëve në dhomën e sipërme të Kongresit për të miratuar masën me 65 vota kundër 33 kundër. Kjo pason të shtënat masive muajin e kaluar në një supermarket në Buffalo, Nju Jork dhe një shkollë fillore në Uvalde, Teksas, që lanë të vdekur 31 persona.

Projektligji tani do të duhet të kalojë në Dhomën e Përfaqësuesve përpara se Presidenti Biden ta nënshkruajë atë në ligj.

Në një deklaratë të lëshuar pas votimit, presidenti u bëri thirrje anëtarëve të Dhomës që "të votojnë menjëherë këtë projekt-ligj dypartiak dhe ta dërgojnë atë në tryezën time".

“Sonte, pas 28 vitesh mosveprimi, anëtarët dypartiakë të Kongresit u mblodhën për të dëgjuar thirrjen e familjeve në të gjithë vendin dhe miratuan legjislacionin për të trajtuar plagën e dhunës me armë në komunitetet tona”, tha zoti Biden. "Familjet në Uvalde dhe Buffalo dhe shumë të shtëna tragjike më parë kanë kërkuar veprim. Dhe sonte, ne vepruam."/BBC/M.T/dritare.net