Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Rusët arratisen drejt kufirit pas thirrjes ushtarake për luftë!

Rusët arratisen drejt kufirit pas thirrjes ushtarake për luftë!

Burrat rusë po përpiqen të largohen nga vendi për t'ju shmangur thirrjes ushtarake për luftën në Ukrainë. Radhët janë krijuar në pikat kufitare që kur Presidenti Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm ushtarak të mërkurën, ku mund të thirren 300,000 njerëz për të luftuar. Kremlini thotë se raportet për arratisjen e burrave në moshë luftimi janë të ekzagjeruara.

Por në kufirin me Gjeorgjinë, janë krijuar radhë të gjata me milje automjetesh duke përfshirë burra që përpiqen t'i shpëtojnë luftës.Disa nga ata që shkojnë në vendin fqinj kanë përdorur biçikleta për të anashkaluar linjat e makinave dhe për të shmangur ndalimin e kalimit në këmbë. Një nga këta burra, tha për BBC se ai kishte pritur që nga ora 09:00 me orën lokale të enjten dhe arriti të kalonte vonë atë mbrëmje. Një tjetër burrë raportoi një pritje 12-orëshe, duke përmendur mobilizimin e pjesshëm si arsye për t'u larguar nga Rusia për të vazhduar studimet.

Gjeorgjia është një nga vendet fqinje ku rusët mund të hyjnë pa pasur nevojë të aplikojnë për vizë. Finlanda, e cila ndan një kufi prej 1,300 km (800 milje) me Rusinë, kërkon një vizë për udhëtim dhe gjithashtu raportoi një rritje të trafikut gjatë natës, por tha se ishte në një nivel të menaxhueshëm.

Destinacione të tjera të arritshme nga ajri, si Stambolli, Beogradi ose Dubai kanë parë një rritje të çmimit të biletave, menjëherë pas shpalljes së thirrjes ushtarake. Mediat turke kanë raportuar për një rritje të madhe të shitjeve të biletave me një drejtim, ndërsa fluturimet e mbetura drejt destinacioneve pa viza mund të kushtojnë mijëra euro.

Ministrja e Brendshme e Gjermanisë sinjalizoi të enjten se rusët që ikin nga drafti do të ishin të mirëpritur në vendin e saj.

Nancy Faeser tha se dezertorët e kërcënuar nga "represioni i rëndë" do të merrnin mbrojtje rast pas rasti, pas kontrolleve të sigurisë. Lituania, Letonia, Estonia dhe Republika Çeke patën një ton të ndryshëm, duke thënë se nuk do t'u ofronin strehim rusëve të arratisur./BBC/M.T/dritare.net