Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Rreth 20 000 amerikanë pritet të vdesin në 21 ditët e ardhshme!

Rreth 20 000 amerikanë pritet të vdesin në 21 ditët e

SHBA ka raportuar më shumë vdekje të lidhura me koronavirusin se kudo tjetër në botë dhe modelet e azhurnuara tregojnë se 20,000 amerikanë të tjerë mund të vdisnin vetëm në tre javët e ardhshme.

Parashikimi i ansamblit, i botuar nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, projektet se më shumë se 173,000 vdekje në SHBA do të ndodhin deri më 22 gusht. Të paktën 154,447 Amerikanë kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë.

Në të gjithë vendin, udhëheqësit lokalë dhe ekspertët e shëndetit publik u kanë bërë thirrje banorëve që të mos thyejnë rregullat dhe të mos krijojnë festa, veçanërisht midis grupeve të reja, ku po ushqejnë përhapjen e virusit. Ndërsa disa shtete anembanë Jugut duket se janë duke arritur kulmin e tyre, ekspertët thonë se të tjerët, përfshirë në Midëest, po ngrenë shqetësime të reja.

CDC thotë se vdekjet e reja ka të ngjarë të rriten në Alabama, Kentucky, New Jersey, Porto Riko, Tenesi dhe Uashington. Disa nga këto shtete raportuan më parë përparim në numrat e tyre të koronavirusit, por tani po rritin përsëri alarmin e tyre./ I.M-Dritare.net