Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Raportuesi Special i Kombeve të Bashkuara: Vrasja e Kasem Sulejmanit, e paligjshme!

Raportuesi Special i Kombeve të Bashkuara: Vrasja e Kasem Sulejmanit, e

Vrasja me dron nga SHBA, e gjeneralit të lartë iranian Kasem Sulejmani, dhe 9 personave të tjerë, në janar të këtij viti në Baghdat të Irakut, ka qenë e paligjshme dhe në shkelje të ligjit ndërkombëtar, tha në një raport hetuesi i SHBA për të drejtat e njeriut.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë arritur të sigurojnë prova të mjaftueshme për një sulm të vazhdueshëm ose të menjëhershëm kundër interesave të tij për të justifikuar goditjen në kolonën e Soleimanit ndërsa u largua nga aeroporti i Bagdadit, tha Agnes Callamard, raportuesi special i Kombeve të Bashkuara për ekzekutime jashtëgjyqësore, përmbledhëse ose arbitrare.

Sulmi shkeli Kartën e të Drejtave të Njeriut, shkroi Callamard në një raport duke kërkuar përgjegjshmëri për vrasje të shënjestruara nga dronët e armatosur .

“Bota është në një moment kritik dhe pikë e mundshme marramendëse, kur bëhet fjalë për përdorimin e droneve. ... Këshilli i Sigurimit mungon në veprim; komuniteti ndërkombëtar, me dëshirë apo jo, qëndron kryesisht i heshtur, "-tha Callamard, një hetues i pavarur, për Reuters.

Callamard të enjten do të prezantojë gjetjet e tij në Këshillin e të Drejtave të Njeriut, duke u dhënë vendeve anëtare një mundësi të debatojnë se çfarë veprimi duhet të ndjekë. Shtetet e Bashkuara nuk janë anëtare të forumit, pasi u larguan dy vjet më parë.

Soleimani, udhëheqësi i Gardës së Gardës Revolucionare, ishte një figurë thelbësore në orkestrimin e fushatës së Iranit për të dëbuar forcat amerikane nga Iraku dhe ndërtoi rrjetin e Iranit të ushtrive në të gjithë Lindjen e Mesme. Uashingtoni e kishte akuzuar Soleimanin për ndërtimin e ideve nga militantët e linjës iraniane ndaj forcave amerikane në rajon.

"Gjeneralmajor Soleimani ishte në krye të strategjisë ushtarake dhe veprimeve të Iranit, në Siri dhe Irak. Por në mungesë të një kërcënimi të menjëhershëm për jetën, rrjedha e veprimit të ndërmarrë nga Sh.B.A ishte e paligjshme, ”-shkroi Callamard në raport.

Sulmi me dron me 3 janar ishte incidenti i parë i njohur në të cilin një komb bëri thirrje për vetëmbrojtje si justifikim për një sulm kundër një aktori shtetëror në territorin e një vendi të tretë, shtoi Callamard.

Irani u kundërpërgjigj me një sulm me raketa në një bazë ajrore irakiane, ku ishin të vendosur forcat amerikane. Disa orë më vonë, forcat iraniane në gatishmëri qëlluan gabimisht një aeroplan udhëtarësh ukrainas duke u ngritur nga Teherani.

Irani ka lëshuar një urdhër arresti për Presidentin e SHBA Donald Trump dhe 35 të tjerë për vrasjen e Soleimani dhe i ka kërkuar ndihmë Interpolit, tha në 29 qershor prokurori i Teheranit Ali Alqasimehr, sipas agjencisë gjysmë zyrtare të lajmeve iraniane FarsNews./ I.M-Dritare.net