Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Rama: Kur erdhëm në pushtet, gjysma e mbetjeve ishin rrugëve, sot mbledhim 90% të tyre!

Rama: Kur erdhëm në pushtet, gjysma e mbetjeve ishin rrugëve, sot

"Më shumë se gjysma e mbetjeve nuk mblidheshin nga Qeveria para vitit 2013", kështu ka deklaruar kryeministri Rama në forumin për menaxhimin e mbetjeve. Më tej Rama tha se sot mblidhet 90% e mbetjeve ndërkohë që duhet trajtuar si problematikë e madhe edhe ky 10%.

“Kur ne e nisëm këtë rrugëtim 50% e mbetjeve mbeteshin rrugëve, i merrnin ujërat, digjeshin shumë pranë zonave të banuara. Banorët e Kombinatit në Tiranë, ato të Elbasanit dhe Fierit, ku sot situata është krejtësisht tjetër, besoj e kujtojnë akoma se çfarë ndodhte në zonat e tyre me malin e plehrave që sillte në çdo dritare ajrin e ndotur dhe toksik.

Banorët e Durrësit e kujtojnë, por fatkeqësisht kanë mbetur në vëmendje edhe të të huajve që e kanë parë në lajmet e vendeve të tyre, fushën e mbushur me vargmale plehrash në Porto Romano. Që sot është një prej parqeve më të mëdha në vend. Sot ne jemi në 910% të grumbullimit dhe kemi akoma një sasi relativisht të vogël që mbetet e pa grumbulluar, por që duhet trajtuar si problem i madh edhe pse është e vogël”, u shpreh Rama./Xh.Xh/dritare.net