Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Qeveria e Spanjës: Madridi duhet të kthehet në karantinë!

Qeveria e Spanjës: Madridi duhet të kthehet në karantinë!

Qeveria spanjolle ka rekomanduar mbylljen e të gjithë qytetit të Madridit përsëri pasi autoritetet lokale vendosën kufizime në disa zona të rajonit, ka thënë ministri i shëndetësisë i vendit Salvador Illa.

Kufizime të reja priteshin pasi numri i infeksioneve të konfirmuara të Spanjës kaloi 700,000 dhe doli se kryeqyteti përbën më shumë se një të tretën e pranimeve në spital të vendit.

Të enjten, autoritetet paralajmëruan se javë të vështira prisnin Madridin dhe se ishte e nevojshme një përpjekje e përbashkët për të ndaluar përhapjen e virusit në rajonin më të goditur të Spanjës. Por ai gjithashtu tha se i takonte qeverisë rajonale të pranonte ose refuzonte rekomandimet e qeverisë qendrore.

Deri më tani, Spanja ka regjistruar 704,209 raste Covid - 133,206 prej tyre të diagnostikuar gjatë dy javëve të fundit - dhe 31,118 vdekje.

Pavarësisht zotimit për të punuar së bashku për të përmirësuar situatën e rëndë në dhe rreth kryeqytetit, qeveritë kombëtare dhe rajonale po favorizojnë strategji të ndryshme për të trajtuar valën në Madrid.

Mbledhjet publike dhe private janë kufizuar në gjashtë persona dhe parqet janë mbyllur.

Por, në një konferencë paralele për shtyp, ministri i shëndetësisë i Spanjës kërkoi veprim më drastik, duke thënë se qytetet me më shumë se 500 raste për 100,000 njerëz duhet të shkojnë në bllokim. Deri të enjten në mbrëmje, rajoni i Madridit kishte regjistruar 746.15 raste për 100,000 njerëz gjatë dy javëve të mëparshme./ I.M-Dritare.net