Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Pianistja e famshme do të realizojë një album të ri në moshën 97-vjeçare!

Pianistja e famshme do të realizojë një album të ri në

Pianistja e famshme Ruth Slenczynska do të publikojë një album të ri në moshën 97-vjeçare, pasi nënshkroi një marrëveshje me labelin diskografik “Decca”.

Pianistja, e cila mbajti recitalin e saj të parë në moshën 4-vjeçare, regjistroi “My Life In Music” vitin e kaluar, me muzikë nga Sergei Rachmaninoff dhe Frederic Chopin.

Ajo e quajti projektin "të pabesueshëm", duke shtuar: "Kush ka dëgjuar për një pianist të moshës sime që ka bërë një album të ri?"

Slenczynska mbush 97 vjeçe sot dhe albumi i saj pritet të publikohet më 18 mars.

Ajo ka performuar që nga viti 1920, kur u shpall si një nga mrekullitë më të mëdha të fëmijëve që nga nga koha e Mozart-it.

Ajo bëri debutimin e saj në Berlin në moshën 6-vjeçare dhe në Paris një vit më vonë, dhe mendohet të jetë nxënësja e fundit e gjallë e Rachmaninoff-it.

Mësuesit e tjerë të saj ishin gjithashtu legjenda, Josef Hoffman, Alfred Cortot, Egon Petri, Artur Schnabel. Ajo luajti një duet me presidentin Harry S Truman, performoi në inaugurimin e Presidentit John F Kennedy dhe u njoh nga presidenti Ronald Reagan si gruaja e parë amerikane që festoi një karrierë 50-vjeçare koncertesh.

Fëmijëria e ndaluar

I lindur në Sacramento, Kaliforni, babai i Slenczynska, Josef Slenczynski, ishte një violinist i njohur dhe drejtues i Konservatorit të Varshavës përpara se të plagosej gjatë Luftës së Parë Botërore. Pasi u transferua në Amerikë, ai vendosi të rriste një muzikante të suksesshme dhe e konsideroi vajzën e tij një pianiste ose violiniste të mundshme pak orë pasi ajo lindi. Në moshën 3 vjeçe, ajo ishte e aftë për teorinë dhe harmoninë themelore muzikore, por orari ndëshkues i turneut dhe praktikës i imponuar nga babai i saj shkaktoi stres të madh emocional dhe në moshën 15-vjeçare ajo u tërhoq nga performanca.

Në autobiografinë e saj të vitit 1957, “Fëmijëria e Ndaluar”, Slenczynska zbuloi se sa i rreptë kishte qenë regjimi i babait të saj.

“Arsyeja që njerëzit u habitën nga ajo që mund të bëja në piano ishte fare e thjeshtë”, ka shkruar ajo. “Babai më bënte të praktikoja 9 orë në ditë, çdo ditë të javës.

“Nëse do të tregoja shenja të dëshirës për të qenë thjesht një fëmijë i zakonshëm, si për shembull të doja të përqafoja kukullat e motrave të mia ose të bëja pak zhurmë ose të kërceja poshtë e lart dhe të vrapoja me fëmijët e lagjes, babai do të hidhte një kovë me ujë të ftohtë në kokë.

"Këto janë për fëmijë! Nuk je fëmijë. Je muzikante. Qëndro larg atyre fëmijëve dhe lojërave të tyre idiote. Është e gjitha humbje kohe! Duhet të sillesh si e rritur”.

Pasi refuzoi koncertet, ajo e ndërpreu plotësisht marrëdhënien me babain e saj, u regjistrua në një shkollë psikologjie në Universitetin e Kalifornisë dhe u arratis me një koleg student.

Por ajo kurrë nuk pushoi së luajturi dhe u rishfaq në skenën e koncerteve në vitin 1951, me një performancë në festivalin Carmel Bach.

Më pas, ajo bëri turne me orkestrën e Boston Pops për katër vjet, duke shijuar një rivalitet në skenë me dirigjentin Arthur Fiedler.

Slenczynska do ta festojë ditëlindjen e saj të 97-të me një recital në Lebanon Valley College, Pennsylvania, më 6 shkurt./M.M-dritare.net