Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Mbi 1300 arrestime/ Pas thirrjes për mobilizim, qytetarët rusë dalin në protesta!

Mbi 1300 arrestime/ Pas thirrjes për mobilizim, qytetarët rusë

Më shumë se 1,300 njerëz u arrestuan në të gjithë Rusinë të mërkurën për pjesëmarrje në protestat mbarëkombëtare kundër luftës, me disa të rekrutuar drejtpërdrejt në ushtri, sipas një grupi monitorues, pasi udhëheqësi Vladimir Putin njoftoi një “mobilizim të pjesshëm ” të qytetarëve për pushtimin e tij të lëkundur të Ukrainë.

Imazhet dhe videot tregojnë policinë duke goditur demonstruesit në shumë qytete, me pamjet që tregojnë disa protestues në një demonstratë në qendër të Moskës që po merren nga policia dhe autoritetet në Shën Petersburg duke u përpjekur të përmbajnë një turmë që brohoriste "jo mobilizim" jashtë Katedrales Isakiivskiy.

Mbi 1300 arrestime/ Pas thirrjes për mobilizim, qytetarët rusë

Policia arrestoi protestuesit në 38 qytete në Rusi të mërkurën, sipas shifrave të publikuara pak pas mesnate nga grupi i pavarur i monitorimit OVD-Info. Zëdhënësja e grupit Maria Kuznetsova tha në një telefonatë me CNN se në të paktën katër stacione policore në Moskë, disa nga protestuesit e arrestuar nga policia e trazirave po dërgoheshin drejtpërdrejt në ushtrinë ruse.

Mbi 1300 arrestime/ Pas thirrjes për mobilizim, qytetarët rusë

Njëri nga të arrestuarit është kërcënuar me ndjekje penale për refuzimin e rekrutimit, tha ajo. Qeveria ka thënë se dënimi për refuzimin e draftit tani është 15 vjet burg. Nga më shumë se 1,300 personat e arrestuar në mbarë vendin, më shumë se 500 ishin në Moskë dhe mbi 520 në Shën Petersburg, sipas OVD-Info.

Demonstratat pasuan një fjalim të mëngjesit të Putinit, në të cilin ai parashtroi një plan që ngre rrezikun e luftës së tij në Ukrainë, duke përfshirë popullin rus, në një kohë kur një kundërofensivë e papritur nga Kievi ka rimarrë mijëra kilometra katrorë territor dhe e vendosi Moskën në këmbë. Ekspertët thonë se forcat e saj janë varfëruar ndjeshëm .

Mbi 1300 arrestime/ Pas thirrjes për mobilizim, qytetarët rusë

"Mobilizimi i pjesshëm" i shpallur do të thërriste 300,000 rezervistë , sipas ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu. Putin tha se ata me përvojë ushtarake do t'i nënshtroheshin rekrutimit dhe theksoi se dekreti – i cili tashmë ishte nënshkruar – ishte i nevojshëm për të “mbrojtur atdheun tonë, sovranitetin e tij dhe integritetin e tij territorial”.

Vetë dekreti nuk zbatohet vetëm për rezervistët. Ai lejon "thirrjen [e] qytetarëve të Federatës Ruse për shërbimin ushtarak përmes mobilizimit në Forcat e Armatosura të Federatës Ruse".

Protestat, shumica e të cilave dukej se kishin tërhequr disa dhjetëra njerëz, ishin një tjetër sinjal i fortë i dëshpërimit të ndjerë nga disa. Mospajtimi zakonisht shtypet me shpejtësi në Rusi dhe autoritetet kanë vendosur kufizime të mëtejshme për lirinë e fjalës pas pushtimit të Ukrainës./CNN/Xh.Xh/dritare.net