Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Numri ditor i vaksínimeve kalon atë të rasteve të reja/ Humbasin jetën 19 persona nga Covíd-19

Numri ditor i vaksínimeve kalon atë të rasteve të reja/

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e 24 orëve të fundit të situatës me Covíd-19. Nga 3897 testime, kanë dalë pozitivë 1021 persona. Ndërkohë vijon të rritet numri i víktimave. Sot kanë humbur jetën 19 persona, mes tyre një 41-vjeçar. E kanë humbur betejën me Covíd-19: 4 qytetarë nga Tirana, 3 nga Elbasani, 2 nga Vlora, 1 nga Durrësi, 1 nga Lezha, 1 nga Korçë, 1 nga Librazhdi, 1 nga Shkodra, 1 nga Përmeti, 1 nga Tepelena, 1 nga Kuçova, 1 nga Berati, 1 nga Kavaja, të moshave 41-85 vjeç. Ndërkohë është rritur numri i pacíentëve të shtruar në spítale. Aktualisht në spítalet në Tiranë dhe tre spítalet rajonale po trajtohen 647 íentë, 45 në terapi íntensive, nga të cilët 16 janë të íntubuar. Gjatë ditës së sotme janë kryer 1134 vaksínime antikovíd dhe që nga fillimi i vaksínimit janë kryer 9104 vaksína.

Ndërkohë rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 451 raste në Tiranë, 42 raste në Durrës, 40 raste në Vlorë, Sarandë, 38 raste në Fier, 34 raste në Shkodër, 32 raste në Kavajë, 28 raste në Elbasan, Gjirokastër, 25 raste në Krujë, 23 raste në Berat, 21 raste në Pogradec, Gramsh, 19 raste në Kuçovë, 16 raste në Lushnje, 14 raste në Kamëz, 13 raste në Kukës dhe Lezhë, 12 raste në Librazhd, 11 raste në Kurbin, Tepelenë, 10 raste në Korçë, 9 raste në Mallakastër, 7 raste Ura Vajgurore, Kolonjë, 6 raste në Mirditë, 5 raste në Devoll, Pukë, Mat, 4 raste në Vorë, 3 raste në Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Bulqizë, Cërrik, 2 raste në Tropojë, Përmet, Dibër, Përrenjas, Peqin, Skrapar, Poliçan, 1 rast në Has, Delvinë, Divjakë, Roskovec, Libohovë./K.C/dritare.net