Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Një luftë e re. Çfarë po ndodh mes izraelitëve dhe palestinezëve!

Një luftë e re. Çfarë po ndodh mes izraelitëve dhe

Një djalë 13-vjeçar palestinez ishte një ndër sulmuesit që qëlloi në Jerusalem këtë të shtunë, duke vrarë shtatë persona dhe plagosur të paktën tre të tjerë.

Dy persona babë e bir izraelit, u plagosën rëndë. Sulmuesi u qëllua dhe u plagos nga kalimtarët dhe po mbahet në spital. Policia ka arrestuar 42 persona në lidhje me atë sulm.

Duke përshkruar incidentin e së shtunës, i cili ndodhi në lagjen Silëan pak jashtë qytetit të vjetër të Jeruzalemit, një zëdhënës i policisë izraelite tha se sulmuesi u zu pritë pesë personave ndërsa po shkonin për në lutje, duke i plagosur dhe lënë dy prej tyre në gjendje kritike.

Në përgjigje të dy sulmeve, autoritetet kanë pozicionuar oficerë nga një njësi kundër terrorizmit "përgjithmonë" në zonën e Jerusalemit për "të reaguar menjëherë ndaj ngjarjeve të jashtëzakonshme sa herë që është e nevojshme".

Një luftë e re. Çfarë po ndodh mes izraelitëve dhe

Duke folur në skenën e sulmit, komisioneri i policisë izraelite Kobi Shabtai e quajti atë një nga sulmet më të këqija që kanë hasur në vitet e fundit.

Tensionet kanë qenë të larta që kur nëntë palestinezë militantë dhe civilë u vranë gjatë një sulmi ushtarak izraelit në Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar të enjten.

Kjo u pasua nga gjuajtja me raketa në Izrael nga Gaza, të cilës Izraeli iu përgjigj me sulme ajrore.

Të shtënat në sinagogë ndodhën në Ditën e Përkujtimit të Holokaustit, e cila përkujton gjashtë milionë hebrenj që u vranë në Holokaust nga regjimi nazist në Gjermani.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dënoi sulmin, duke thënë se një nga viktimat ishte një grua ukrainase.

“Terrori nuk duhet të ketë vend në botën e sotme, as në Izrael e as në Ukrainë”, tha ai në një postim në Twitter.

Sekretari i Jashtëm britanik James Cleverly shkroi në Twitter: "Të sulmosh besimtarët në një sinagogë në Ditën e Përkujtimit të Holokaustit dhe gjatë Shabatit, është e tmerrshme. Ne qëndrojmë me miqtë tanë izraelitë."

Të shtunën, Bashkimi Evropian shprehu alarmin për tensionet e rritura dhe i kërkoi Izraelit të përdorte vetëm forcën vdekjeprurëse si mjetin e fundit.

"Bashkimi Evropian i njeh plotësisht shqetësimet legjitime të sigurisë së Izraelit - siç dëshmohet nga sulmet e fundit terroriste, por duhet theksuar se forca vdekjeprurëse duhet të përdoret vetëm si mjeti i fundit kur është e pashmangshme për të mbrojtur jetën," tha Kryediplomati i BE-së, Josep Borrell./L.F-dritare.net