Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Mirela Kumbaro, nxjerr libraritë nga karantina!

Mirela Kumbaro, nxjerr libraritë nga karantina!

Karantina ka nxjerrë në pah cilësitë e mira të shumëkujt. Përshembull ish-ministrja e kulturës Mirela Kumbaro, tregoi në karantinë, se ka vërtet dashuri për librin dhe leximin, duke ndarë në instagramin e saj video ku ulet dhe lexon përballë bibliotekës së shtëpisë.
Ish-ministrja Kumbaro ka lexuar, “Kush vallë më shpëtoi”, poezi e shkrimtarit Tasim Gjokutaj.

Mirela Kumbaro, nxjerr libraritë nga karantina!

Kumbaro nuk është mjaftuar me kaq, ajo ka bërë një superakt duke ia dalë të nxjerrë libraritë nga karantina. Libraritë në Shqipëri u mbyllën , me shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme duke u cilësuar aktivitet që nuk lejohen. Por Kumbaro shkroi përditë në instagramin e saj, duke kërkuar hapjen e tyre dhe nevojën që kanë njerëzit të lexojnë, duke komunikuar për këtë dhe me ish-kolegen Ogerta Manastirliu, e cila është në krye të emergjencës këto ditë.
Ministrja e shëndetësisë, Manastirliu, firmosi një urdhër ku lejon shërbimin në librari dhe kancelari, në orare të përcaktuara.

Mirela Kumbaro, nxjerr libraritë nga karantina!

Kumbaro ndau lajmin e kënaqur me ndjekësit e saj.

Mirela Kumbaro, nxjerr libraritë nga karantina!

Mirela Kumbaro tregoi edhe një herë se e ka pasur seriozisht dashurinë për librin, qoftë si përkthyese, ministre dhe ish-ministre. Paçim sa më shumë ministre kulture, që kanë lidhje me kulturën./dritare.net