Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Meta në 28-vjetorin e vrasjes së Falcone: Kush flet dhe ecën me kokën lart, vdes vetëm një herë!

Meta në 28-vjetorin e vrasjes së Falcone: Kush flet dhe ecën me

Presidenti Ilir Meta, përmes një postimi në Facebook, ka publikuar një shprehje të së kryeprokurorit të Siçilisë Giovanni Falcone, i cili u vra nga mafia në Itali, 28 vjet më parë.

Kush hesht dhe ul kokën, vdes sa herë e bën këtë gjë. Kush flet dhe ecën me kokën lart, vdes vetëm një herë’

Sot kujtojmë me nderim të jashtëzakonshëm Giovanni Falcone, Heroin e Antimafias, i cili edhe pse u vra nga mafia, e dërrmoi atë më shumë me mesazhin që u la “amanet” bashkëpunëtorëve të tij, si Paolo Borsellino e shumë të tjerë, të cilët rivendosën forcën e shtetit ligjor dhe rikthyen besimin e qytetarëve te Drejtesia", shkruan Meta./E.B-dritare.net