Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Mësuesit në Francë ngrihen në protesta kundër prerjes së kokës së kolegut të tyre

Mësuesit në Francë ngrihen në protesta kundër prerjes

Mitingje po mbahen në të gjithë Francën në mbështetje të Samuel Paty, mësuesit që iu pre koka pasi tregoi karikaturat e Profetit Muhamed gjatë një mësimi.

Duartrokitjet e zhurmshme u ngritën nga turma në Place de la République në Paris, me njerëzit që mbanin parullën "Je suis enseignant" (Unë jam mësues).

Një burrë i quajtur Abdoulakh A u qëllua për vdekje nga policia të premten pasi vrau Paty afër shkollës së tij afër Parisit.

Një person i 11-të është arrestuar si pjesë e hetimit.

Nuk janë dhënë detaje rreth arrestimit. Katër të afërm të ngushtë të të dyshuarit u arrestuan menjëherë pas vrasjes. Gjashtë persona të tjerë u arrestuan të shtunën, duke përfshirë babanë e një nxënësi në shkollë dhe një predikues të përshkruar nga media franceze si një islamik radikal.

Presidenti Emmanuel Macron tha se sulmi mbarte të gjitha shenjat dalluese të një "sulmi terrorist islamik" dhe mësuesi ishte vrarë sepse ai "mësoi lirinë e shprehjes"./ I.M-Dritare.net