Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Media zvicerane shkruan për garën e rrezikshme në Vlorë. Ja të kujt ishin makinat luksoze!

Media zvicerane shkruan për garën e rrezikshme në Vlorë. Ja

Me makina luksoze, "Lamborghini" dhe "BMW", dy shqiptarë të Kosovës u kapën dje në Vlorë, pasi u pikasën duke ecur me shpejtësi të frikshme në autostradën Fier-Vlorë, madje duke mos i ndaluar as policisë. E duket se gara e tyre në rrugët e Shqipërisë, me shpejtësi 225 km/h, ka marrë edhe vëmendjen e mediave zvicerane. Media e huaj "Blick" ka shkruar për këtë ngjarje, teksa thotë se dy automjetet luksoze nuk ishin në pronësi të dy kosovarëve.

Ja çfarë shkruan Blick:

Një Lamborghini gri gjëmoi drejt qytetit bregdetar shqiptar të Vlorës, ndjekur nga pas nga një BMW e zezë. Makinat luksoze bënë garë me njëri tjetrin me një shpejtësi prej 225 kilometrash në orë. Në atë rrugë shpejtësia maksimale lejohet në 100 km/h. Policia shqiptare i ndaloi makinat pranë hyrjes në qytet.

Njëri prej shoferëve, ai i Lamborghinit është 40 vjeç, i cili jeton në Zvicër. Nga numri i identifikimit të makinës, rezulton se makina është marrë me qera nga një kompani makinash luksoze në Zvicër, me emrin Schübelbach SZ. Pronari i kompanisë nuk pranoi të komentonte mbi ngjarjen, ai thjesht tha se ndodhet me pushime dhe se nuk ka dijeni për një incident të tillë.

Ndërsa shoferi i BMV është një 37-vjeçar nga Kosova. Makina e tij i përket një kompanie pastrimi në kantonin Schwyz. Shefi i tyre i kompanisë është gjithashtu me pushime dhe nuk ishte në dispozicion për të folur për Blick.

Dy shoferët morën gjobë, 1000 dhe 1500 franga përkatësisht. Policia shqiptare iu është drejtuar me një mesazh të gjithë shoferëve: “Të ngasësh automjetin me një shpejtësi të tillë është fatale. Ju rrezikoni seriozisht jetën tuaj dhe të përdoruesve të tjerë të rrugës "./M.T/dritare.net