Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Media suedeze: Zbuloni Shqipërinë e bukur dhe miqësore!

Shqipëria mike është e bukur dhe e përballueshme. Ne udhëtojmë nga veriu në jug mes rrënojave të lashta, malet e larta, plazhet me rërë, fshatrat e rrallë dhe detet e kristalta, kështu e nis artikullin media suedeze Dagens Nyheter.

Në një vend me një nga brigjet më piktoreske të Mesdheut, dikush mund të mendojë se ajo që është quajtur një nga udhëtimet më të bukura me varkë në botë është një udhëtim në detet bruz përgjatë bregut shkëmbor në jugperëndim. Por përkundrazi, udhëtimi me varkë në një liqen është disa orë me makinë nga deti, në majë të cepit verilindor të Shqipërisë, ku ndodhet mali më i lartë i vendit. Rrugët kryesore shqiptare kanë një standard të mirë, por disi të vogla. Pra, kur mbyllim rrugën e bukur të asfaltuar që të çon në lindje drejt Kosovës deri në fshatin Koman, asfalti zëvendësohet nga gropa të panumërta. Megjithatë, ne mund të shohim malin më të lartë të vendit, Korabi 2764 metra i lartë shtrihet disa milje në juglindje ku takohen Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut.

Media suedeze: Zbuloni Shqipërinë e bukur dhe miqësore!

Në Koman, ne zgjedhim të vetmin akomodim pikërisht në port. Rruga shkon në një tunel të ngushtë ku ka radhë makinash përpara nisjes së varkës në mëngjes. Stafi, si gjithmonë në Shqipëri shumë miqësor në restorant ofron troftë salmon nga liqeni. Ne marrim peshq me madhësi tre porcionesh, plus patate të skuqura, sallatë dhe birrë. Ju mund të hani shumë mirë në Shqipëri. Kuzhina lokale i merr ndikimet e saj nga Ballkani, Turqia dhe Greqia dhe jo më pak nga Italia. Gjatë udhëtimit tonë nëpër vend, do të ketë gjithçka, nga rizoto me ushqim deti, shumë meze, sallata të freskëta dhe kallamar të pjekur në skarë. Shqipëria është tashmë një nga destinacionet më të lira në Evropë, ndër vendet që Forex rendit në indeksin e pushimeve. Mund të qëndroni lehtësisht në hotele të bukura përgjatë bregdetit me çmime ekonomike. Madje edhe në sezon, është e lehtë të gjesh strehim të lirë dhe të mirë. Nata në Koman ofron stuhi me bubullima. Liqeni i Komanit lindi në fund të viteve 1980 kur përfundoi diga 115 metra e lartë e termocentralit në Koman dhe i dha fund rrjedhës së lirë të lumit Drin nga malet në bregdet. Lumi e kishte varrosur veten midis maleve shumë të pakta të populluara për miliona vjet, kështu që edhe tani që lugina është mbushur me një liqen të gjelbër vezullues të gjatë dy milje, niveli i ujit rrallëherë është më shumë se 500 metra i gjerë.

Media suedeze: Zbuloni Shqipërinë e bukur dhe miqësore!

Ne kemi zgjedhur tragetin pasi koha e nisjes na përshtatet më së miri. Makinat dhe autobusët në bord shkojnë në Bajram Curri dhe në Kosovë ose në fshatra të vegjël të përshtatshëm si pikënisje për shëtitje malore, por ne zbresim vetëm për një drekë të shpejtë në Fierzë përpara se të kthehemi në të njëjtën varkë. Pas një nate në qytetin simpatik të Shkodrës, vazhdojmë për në Lezhë, ku është varrosur ikona kombëtare Skënderbeu. Ai udhëhoqi për një kohë në shekullin e 15-të rezistencën kundër osmanëve, të cilët megjithatë qëndruan në vend edhe për 500 vjet të tjera. Vetëm në vitin 1912 Shqipëria u shpall shtet i pavarur. Këtu në veriun e largët, bregdeti shqiptar ofron plazhe me rërë të shkretë dhe shumë të cekët, disa prej të cilave mezi janë shfrytëzuar pasi shpesh janë zona të ruajtjes së natyrës falë jetës së pasur të shpendëve. Pranë Lezhës ndodhet Shëngjini, resorti kryesor bregdetar i Shqipërisë veriore me gjysmë milje plazh me rërë dhe pothuajse vetëm turistë vendas dhe rajonalë.

Lëmë bregdetin për një natë në qytetin simpatik malor të Krujës dhe dy ditë në kryeqytetin Tiranë. Tirana na pëlqen kryesisht për gjelbërimin e saj të harlisur, ritmin e lirë dhe gamën fantastike të restoranteve, bareve dhe kafeneve, perfekte për një udhëtim pranveror apo vjeshte. Nga kufiri me Malin e Zi deri në qytetin e Vlorës, Shqipëria ofron plazhe të bukura me rërë. Pas kësaj, plazhe edhe më të bukura të mbuluara me zhavorr, duke e bërë detin shumë të kthjellët. Durrësi, 45 minuta nga kryeqyteti Tirana, është resorti më i madh bregdetar i Shqipërisë, por edhe më i denduri i populluar. Ne i japim një ditë qytetit këtë herë sepse ai ka ende hijeshinë e tij. Është kënaqësi të shikosh njerëz dhe s në plazh dhe në qendër ka mbetje të bukura antike dhe disa lagje të bukura osmane.

Nga Durrësi në jug, ju mund të bëni një udhëtim historik përgjatë detit në gjurmët e perandorit romak Julius Caesar. Fushatat e tij këtu gjatë Luftës Civile Romake, mund të ndiqen në detaje falë shkrimeve të ruajtura nga ajo kohë. Qyteti port i Vlorës ishte një nga vendet që pushtoi ushtria e Cezarit. Sot, plazhi i gjatë me rërë në skajin jugor të qytetit tërheq shumë turistë. Ekziston edhe një qendër e vjetër e qytetit këtu, me shtëpi osmane të rinovuara bukur me shumë kafene dhe bare të këndshme. Ne pimë një kafe turke përpara se të vazhdojmë në gjirin për në Orikum, ku plazhi me rërë është i mbushur me disa bujtina të vogla të bukura të strehuara në gjelbërim. Pas një mëngjesi të pasur, udhëtojmë përgjatë plazhit drejt një baze ushtarake të rrethuar, ku na lejuan të hyjmë rojet miqësore. Arsyeja e vizitës sonë janë mbetjet e Oricumit të lashtë, brenda një zone ushtarake, por e hapur për publikun. Cezari ishte këtu, si në Apoloni pak milje më në veri me mbetjet më të bukura antike në të gjithë Shqipërinë, duke përfshirë një tempull të madh. Gjatë gjithë rrugës nga Tirana në Vlorë ka një autostradë, por ajo përfundon befas ku një kurriz mali 1300 metra i lartë del në det. Këtu rruga gjarpërore na çon në një kalim 1000 metra të lartë dhe aty pret një ndryshim i plotë i skenës. Në jug të qafës fillon riviera shqiptare dhe këtu gjelbërimi i harlisur zëvendësohet nga një natyrë e ngjashme me atë të Greqisë, ku në anët e maleve të pjekura nga dielli lulëzojnë vetëm ullinjtë dhe bimët më të forta mesdhetare. Ata shpesh arrijnë deri te deti bruz i cili këtu është riemërtuar nga Adriatik në Detin Jon.

Media suedeze: Zbuloni Shqipërinë e bukur dhe miqësore!

Qyteti i Sarandës ndodhet në jug më të largët të Rivierës, por pjesa tjetër e bregut prej gjashtë miljesh nuk është aq e shfrytëzuar. Plazhi i parë i Rivierës ku ndalemi është Palasa 36 kilometra në jug të Vlorës. Këtu filloi fushata e Cezarit kur flota pushtuese arriti në tokë në vjeshtën e vitit 49 para Krishtit. Është ende e mundur të imagjinohet se si dukej atëherë. Sepse nëse mendoni për disa hotele të vegjël në skajin jugor të plazhit dhe një ndërtim të ndalur hoteli në veri, ka pothuajse vetëm natyrën e paprekur mesdhetare për t'u parë. Plazhi në Dhërmi pak kilometra në jug është po aq i bukur, por tashmë ka shumë hotele të vegjël këtu dhe jeta e natës që tërheq njerëz nga larg dhe jashtë. Ashtu si në qytetin tjetër, Himarë, mbizotërojnë njerëzit me origjinë greke gjë që vihet re në tabelat në greqisht dhe në restorante me uzo dhe meze. Porto Palermo do të jetë ndalesa e fundit përpara se të kthehemi përsëri në veri. Një fortesë kompakte e shekullit të 19-të, e hapur për vizitorët, ngrihet në një kodër dhe pranë saj është një plazh i vogël i bukur.

Ne notojmë në detin e kripur, shikojmë malet dhe qiellin blu dhe mendojmë se këtu në Shqipërinë mike duam të kthehemi sërish së shpejti./M.K-dritare.net