Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Masat për koronavirusin/ BE thirrje shteteve: Mos rrezikoni demokracinë!

Masat për koronavirusin/ BE thirrje shteteve: Mos rrezikoni

Vendet e Bashkimit Evropian janë paralajmëruar nga Brukseli të mos përdorin masa emergjente të vendosura për të luftuar pandeminë e koronavirusit që cenojnë demokracinë.

"Është me shumë rëndësi që masat emergjente të mos jenë në kurriz të parimeve dhe vlerave tona themelore. Demokracia nuk mund të funksionojë pa media të lirë dhe të pavarur."

Kështu tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, informon dritare.net

Ajo u shpreh se masat e emergjencës duhet të kufizohen në atë që është e nevojshme dhe rreptësishtë proporcionale, ato nuk duhet të zgjasin pafundësisht./K.C/dritare.net