Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Maradona përjashtoi nga testamenti vajzat dhe ish-gruan, ja pse!

Maradona përjashtoi nga testamenti vajzat dhe ish-gruan, ja pse!

Një mister është vdekja e Diego Armando Maradonës, i cili ndërroi jetë më 25 nëntor në Tigre, në rrethana ende të paqarta, aq sa u hap një hetim që përfshinte mjekët që vëzhgonin shëndetin e Pibe de Oro. Nuk do të jetë e lehtë të zbardhet e gjithë çështja, ndërsa argjentinasit janë ende në zi për humbjen e futbollistit më të madh të të gjitha kohërave. Tani kanë dalë detaje të reje në lidhje me trashëgiminë e Pibe de Oro. Një betejë e vërtetë, plot intriga, një mister. Ka shumë që duan të marrin pjesët e tyre nga trashëgimia e ish-kampionit të Napolit. Janë pasardhësit e drejtpërdrejtë ata që janë në betejë.

Maradona përjashtoi nga testamenti vajzat dhe ish-gruan, ja pse!

Pra ish-gruaja Claudia Villafane, që u divorcua me Maradonë pas 24 vjetësh martesë dhe dy vajzat, Dalma dhe Giannina. Por nga sa pretendojnë në Argjentinë, ato rrezikojnë të mbeten me një hiç të madh. Kështu raporton Clarin, duke treguar një betejë të ashpër ligjore midis Diego-s dhe Claudia-s. Kjo është një histori që daton rreth pesë vjet më parë, në vitin 2015. Gjithashtu sipas Clarin, Maradona zbuloi një mungesë prej rreth gjashtë milionë dollarësh përveç zhdukjes së 458 sendeve të mbledhura në karrierën e tij (trofe, bluza autografike dhe sende të çmuara). Pibe de Oro ishte i tërbuar dhe akuzoi ish-gruan e tij, e cila ishte në atë kohë kujdestarja e tij ligjore. Nga këtu erdhën ankesat, aq sa çështja është zvarritur deri më sot, edhe pse Diogo nuk është më. Sidoqoftë, po zhvillohet një proces gjyqësor, i cili mbase parandalon që Klaudia të përfitojë nga pjesa e trashëgimisë që do t'i takonte asaj. Jo vetëm. Gjithmonë siç pretendojnë gazetat dhe televizionet në Argjentinë, Maradona e rishkroi testamentin e tij disa vjet më parë. Duke përjashtuar Claudia-n, Dalma-n dhe Giannina-n nga trashëgimia. Por të tria premtuan betejë ligjore, që vitet e fundit, lëvizën përgjatë Pibe de Oro. Pra ata fajtorë e kanë lënë vetëm në një moment kaq shumë të vështirë, kërkojnë para nga Diego. Do të jetë një luftë e paparë./K.C/dritare.net