Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Maqedonia dështon me lehtësimi ne masave, pas dy ditësh liri shtohen rastet dhe vdekjet  me COVID-19

Maqedonia dështon me lehtësimi ne masave, pas dy ditësh liri

Dy ditë pasi mori masa lehtësuese Maqedonia e Veriut ka përjetuar sot një ditë të keqe, përsa i përket koronavirusit.

Vetëm në 24 orët e fundit, janë shënuar 4 viktima dhe 52 raste pozitive në RMV.

Shumica e këtyre në komunat dhe lagjet e Shkupit: Çair, Saraj, Hasanbeg Butel si dhe Tetovë e në qytetin e Shtipit. Katër viktimat janë nga Shkupi, Tetova dhe Shtipi.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe u tha gazetarëve të premten se nëse do të vazhdojë të rritet numri i të infektuarve me koronavirus, sërish do të kthehen masat shtrënguese në ato komuna ku ka vatra potenciale të të prekurve.

Në Maqedoninë e Veriut kanë humbur jetën gjithsej 128 persona, ndërsa 2129 janë infektuar nga COVID-19. / I.M-Dritare.net