Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Lufta Azerbajxhan-Armeni/ Përdoren gjatë natës armë të rënda, dhjetëra të vrarë!

Lufta Azerbajxhan-Armeni/ Përdoren gjatë natës armë të

Luftimet e rënda që shpërthyen të dielën midis forcave ushtarake Azerbajxhan dhe Armene mbi rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak vazhduan gjatë natës dhe deri të hënën në mëngjes.

Personeli ushtarak dhe vdekjet civile janë raportuar nga të dy palët, në përshkallëzimin më të keq të dhunës që nga viti 2016.

Shumica e bashkësisë ndërkombëtare, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Rusinë, Iranin dhe fuqitë evropiane, kanë bërë thirrje për t'i dhënë fund armiqësive dhe fillimin e bisedimeve.

Kremlini u bën thirrje Azerbajxhanit, Armenisë të ndalojnë luftimet e Karabakut

Kremlini nxiti Azerbajxhanin dhe Armeninë të ndalonin të gjithë aktivitetin ushtarak që mund të ndezte më tej tensionet mbi territorin e Nago-Karabakut dhe tha se luftimet ishin një arsye për shqetësim serioz në Moskë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Moska po e ndiqte situatën me shumë vëmendje dhe se konflikti duhej zgjidhur përmes diplomacisë.

Irani bën thirrje për bisedime midis Armenisë dhe Azerbajxhanit

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Saeed Khatibzadeh tha se politika e Iranit për të lehtësuar bisedimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit dhe për të shmangur konfliktin ushtarak mbetet e pandryshuar.

"Ne besojmë se një armëpushim i menjëhershëm, braktisja e armiqësive dhe fillimi i bisedimeve dypalëshe është zgjidhja e vetme e sigurt për këtë situatë," tha ai gjatë konferencës së tij të përjavshme për shtyp, duke shtuar, "rajoni nuk mund të marrë më shumë dhunë".

Tre raketa të shkrepura si pjesë e konfliktit kanë zbritur në tokën iraniane deri më tani, sipas Ali Amiri Rad, guvernator i një qarku të vogël afër kufirit të Azerbajxhanit të quajtur Khoda Afarin. Ai tha se ishte e paqartë se kush i gjuajti raketat dhe nuk pati viktima ose dëme pasi zona ku ata zbarkuan nuk ishte e banueshme.

Parlamenti i Armenisë akuzon Azerbajxhanin për sulm të plotë ushtarak ndaj Karabakut

Parlamenti i Armenisë dënoi atë që tha se ishte një "sulm ushtarak në shkallë të plotë" nga Azerbajxhani në territorin e Nago-Karabakut dhe tha se përfshirja e Turqisë në krizë mund të rrezikonte destabilizimin e rajonit.

"Komuniteti ndërkombëtar duhet të ndërmarrë hapa aktivë për të parandaluar jo vetëm agresionin nga Azerbajxhani, por edhe ambiciet e Turqisë për t'u përfshirë në… konfliktin që do të çojë në destabilizimin e rajonit," tha kryetari i parlamentit Ararat Mirzoyan.

Lufta Azerbajxhan-Armeni/ Përdoren gjatë natës armë të

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev nënshkroi një dekret mbi mobilizimin e ushtrisë në ditën e dytë të përleshjeve.

Një ndihmës i Presidentit të Azerbajxhanit Ilham Aliyev mohoi që Turqia të kishte dërguar luftëtarë nga Siria në Azerbajxhan midis luftimeve për rajonin e shkëputur të Nagarab-Karabagut.

Ambasadori i Armenisë në Rusi tha më parë se Turqia kishte dërguar rreth 4,000 luftëtarë nga Siria veriore në Azerbajxhan dhe se ata po merrnin pjesë në luftime, raportuan agjencitë e lajmeve Interfax dhe RIA.

"Thashethemet e militantëve nga Siria që pretendohet se janë rishpërndarë në Azerbajxhan është një tjetër provokim nga pala armene dhe një marrëzi e plotë", tha Khikmet Gadzhiev.

Ministria e jashtme e Azerbajxhanit tha se gjithsej gjashtë civilë azerbajxhanas janë vrarë dhe 19 të plagosur që nga fillimi i luftimeve.

Robin Forestier-Walker i Al Jazeera, i cili ka mbuluar gjerësisht zhvillimet në rajon, tha se betejat përgjatë të ashtuquajturës "vijë e kontaktit" - kufiri de facto midis Nago-Karabak dhe Azerbajxhan - vazhduan në mëngjes.

"Kjo do të përfshinte artileri, raketa dhe ne e dimë se të dy palët kanë vendosur dronë," tha ai nga Tbilisi, Georgia. "Dje ne pamë pamje befasuese të lëshuara nga Armenia e tankeve Azerbajxhanase duke u shkatërruar, kështu që ne e dimë se një armë e rëndë serioze po përdoret."

I nominuari presidencial demokrat i SHBA shprehu shqetësim të thellë rreth shpërthimit të armiqësive në Nago-Karabak dhe bëri thirrje për de-përshkallëzim urgjent, rivendosjen e armëpushimit dhe rinisjen e negociatave midis Armenisë dhe Azerbajxhanit.

Në një deklaratë, ish-nënkryetari i kërkoi administratës Trump të rritë përpjekjet e saj diplomatike për të kërkuar një zgjidhje paqësore dhe t'i bëjë thirrje Rusisë "të ndalojë sigurimin e armëve në mënyrë cinike për të dy palët".

Presidenti i SHBA Donald Trump tha se Uashingtoni do të kërkojë të ndalojë luftimet në rajon.

"Ne po e shohim atë me shumë forcë," tha Trump në një konferencë për shtyp. “Ne kemi shumë marrëdhënie të mira në atë zonë. Ne do të shohim nëse mund ta ndalojmë atë. ”/ I.M-Dritare.net