Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Kush është fituesja e Miss Universe 2023!

Kush është fituesja e Miss Universe 2023!

Sheynnis Palacios nga Nikaragua u kurorëzua Miss Universe 2023 në konkursit vjetor të bukurisë, që u zhvillua të shtunën mbrëma në kryeqytetin e El Salvadorit, San Salvador. Nënkampionia e parë u rendit Anntonia Porsild nga Tajlanda.

Fituesit e konkurseve kombëtare të 84 vendeve kishin konkurruar në Miss Universe të këtij viti, të gjykuar nga një panel përfshirë modelen Halima Aden, yllin e "Queer Eye" Carson Kressley, influencuesin e TikTok Avani Gregg dhe dy ish-fitueset e Miss Universe, Janelle Commissiong Miss Universe 1977 dhe Iris Mittenaere, Miss Universe 2016.

Kush është fituesja e Miss Universe 2023!

Njëzet gjysmëfinalistë u shpallën në fillim të punimeve të së shtunës mbrëma pas rezultateve të garës paraprake dhe një votimi global. Pas raundit të parë, gara u ngushtua në 10 vajza.

Në këtë raund u eliminua një prej vajzave më të lakuara, Miss Nepalit, si dhe garueses së parë që zgjodhi një burkini si rroba banje, Miss Pakistan. Raundi i dytë përgjysmoi përsëri numrin e garuesve.

Kush është fituesja e Miss Universe 2023!

Në raundin e fundit tre vajza mbetën në garë: Palacios, Porsild dhe nënkampionia e dytë Moraya Wilson e Australisë.

Palacios pason Miss Universe 2022, R'Bonney Gabriel nga SHBA./L.F-dritare/net