Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Kurba e ínfektimeve nuk njeh ulje/ Sot më shumë raste të reja, humbasin jetën 7 persona

Kurba e ínfektimeve nuk njeh ulje/ Sot më shumë raste të

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar bilancin e situatës më vírusin në 24 orët e fundit. Mësohet se janë shënuar 739 raste të reja dhe 7 humbje jete. Me gjithë përpjekjet e stafit mjèkësor, 7 qytetarë e kanë humbur bètejën me vírusin: 4 qytetarë nga Tirana, 1 nga Dibra, 1 nga Mati, 1 nga Kavaja, të moshave 59- 75 vjeç. Aktualisht në 4 spítalet, po trajtohen 274 pacíentë, 23 në terapi íntensive nga të cilët 5 pacíentë janë të íntubuar. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 251 raste në Tiranë, 39 në Durrës, 35 në Vlorë, 34 në Lushnje, 30 në Elbasan, 27 në Lezhë, 22 në Krujë, 20 në Fier, nga 19 raste në Kavajë, Kamëz, 18 në Shkodër, nga 15 raste në Kukës, Himarë, nga 14 raste në Berat, Shijak, nga 11 raste në Mallakastër, Ura Vajgurore, Dibër, nga 10 raste në Kurbin, Mirditë, nga 9 raste në Mallakastër, Prrenjas, 8 në Gjirokastër, 7 në Vorë, nga 6 raste në Sarandë, Divjakë, Gramsh, nga 5 raste në Malësi e Madhe, Skrapar, nga 4 raste në Pukë, Vau i Dejës, Bulqizë, Peqin, Kuçovë, nga 3 raste në Korçë, Mat, Pogradec, Tepelenë, Patos, nga 2 raste në Has, Rrogozhinë, Delvinë, Belsh, Maliq, Cerrik, nga 1 rast në Përmet, Selenicë, Roskovec, Klos, Poliçan, Dropull./K.C/dritare.net