Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Kryeministri i Britanisë njofton masat e reja: Do të zgjasin 6 muaj!

Kryeministri i Britanisë njofton masat e reja: Do të zgjasin 6 muaj!

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson është duke shpallur në parlament masat e reja anti-covid, që ka marrë qeveria, pas rritjes drastike të rasteve të reja me koronavirus.

Kryeministri këshilloi njerëzit të punojnë nga shtëpia.

Boris Johnson ka njoftuar një shtrëngim të rregulloreve për martesat, duke kufizuar numrin e mysafirëve nga 30 në vetëm 15 persona.

Ceremonitë e varrimit, megjithatë, shtoi Johnson do të lejohen akoma të lejojnë 30 mysafirë.

Rregulla të reja për maskën e fytyrës

Punëtorëve në dyqanet me pakicë dhe bare e restoranteve dhe udhëtarëve në taksi u kërkohet të mbajnë maska fytyre, i ka thënë Kryeministri Boris Johnson Dhomës së Komunave.

Ai theksoi se qeveria "nuk po lëshon një udhëzim të përgjithshëm për të qëndruar në shtëpi".

-Punëtorëve të zyrave që mund të punojnë nga shtëpia u kërkohet ta bëjnë këtë. Në shërbimet kryesore publike dhe në të gjitha profesionet ku puna në shtëpi nuk është e mundur, njerëzit duhet të vazhdojnë të marrin pjesë në vendet e tyre të punës.

- Nga e enjtja të gjitha baret dhe restorantet dhe pub-et duhet të përdorin vetëm një shërbim tryeze,. Së bashku me të gjitha vendet e mikpritjes ata duhet të mbyllen në orën 22:00. E njëjta gjë do të zbatohet për udhëtimet, megjithëse dërgesat mund të vazhdojnë.

- Maskat e fytyrës duhet të mbahen nga stafi i shitjes me pakicë, përdoruesit e taksive dhe personave me qira-private, dhe personeli dhe klientët në vendet e mikpritjes, përveç kur hani ose pini.

- Udhëzimet e sigurta Covid do të bëhen detyrime ligjore - bizneset do të gjobiten nëse i thyejnë ato.

- Një maksimum prej 15 personash do të jenë në gjendje të marrin pjesë në ceremonitë e dasmës dhe pritjet nga e hëna, por deri në 30 mund të marrin pjesë në funerale.

- Gjobë për shkeljen e masës së fytyrës do të dyfishohet në 200 paund./ I.M-Dritare.net