Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Kryeministri grek ka një propozim, që mund t’i hapë rrugë udhëtimeve në BE!

Kryeministri grek ka një propozim, që mund t’i hapë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka bërë thirrjè për krijimin e një certifikatë vaksinimì në të gjithë BE. Në këtë mënyrë, mund të rinisin udhëtimet drejt vendeve të BE-së. Greqia, e cila e mbështet ekonominë e saj fuqimìsht në turizëm propozon që udhëtimet të rinisin sa më parë. Tashmë ajo ka krijuar certifikatën e saj të standardizuar për të provuar se një individ është vaksìnuar. Në një letër drejtuar presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Mitsotakis propozoi shtrìrjen e kësaj skeme në të gjithë BE-në. “Ndërsa nuk do ta bëjmë vaksinimìn të detyrueshëm ose kusht për udhëtime, personat që janë vaksìnuar duhet të jenë të lirë të udhëtojnë”. Për vende të tilla si Greqia, të cilat janë të vàrura nga turizmi, është e domosdoshmè që kjo çështjè të zgjidhèt para sezonit të verës. Greqia e përballoi vàlën e parë të pàndemisë relativisht mirë, por ndryshe po ndodh me vàlën e dytë, kur rastet janë shtuar së tepërmi. Deri më tani Greqia ka konfirmuar 145,179 rastè dhe 5,302 vdèkje./L.F-dritare.net