Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Kreu i OBSH: Zgjidhja në duart tona, nuk ka shkop magjik për pandeminë!

Kreu i OBSH: Zgjidhja në duart tona, nuk ka shkop magjik për

Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar mijëra viktima, dhe miliona njerëz në mbarë botën janë infektuar.

Shkenca dhe mjekësia duket se janë të pafuqishme përballë këtij virusi që po vret njerëz.

Zgjidhjet që kemi në dispozicion tani mund të na ndihmojnë ta mundim shtypim dhe ta kontrollojmë koronavirusin, deklaroi drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Italia, Spanja dhe Koreja e Jugut janë shembuj të suksesshëm”, theksoi ai.

“Nuk ka një shkop magjik kundër këtij virusi. Zgjidhja është në duart tona”, shtoi Ghebreyesus.

“Duhet të bëjmë gjithçka që është e nevojshme, jo vetëm qeveritë, por edhe shoqëritë në tërësi”, përfundoi ai./ I.M-Dritare.net