Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Koçi: Enveri në një fjalim nuk tha se ka 28 mijë dëshmorë, por 28 mijë të vrarë, kjo u mor nga propaganda!

Koçi: Enveri në një fjalim nuk tha se ka 28 mijë

I ftuar në Arena nga Dritan Hila në RTV Ora, Dorian Koçi drejtor i Muzeu KombëtarEnver Hoxha në një fjalim nuk tha se ka 28 mijë dëshmorë, por se ka 28 mijë të vrarë dhe kjo u mor nga gjithë propaganda dhe u tha se për çdo kilometër katrorë ka 1 dëshmor.

Koçi: Enver Hoxha në një fjalim nuk tha se ka 28 mijë dëshmorë, por se ka 28 mijë të vrarë dhe kjo u mor nga gjithë propaganda dhe u tha se për çdo kilometër katrorë ka 1 dëshmor.

Mendohet se ishte një shifër 35-40 gjithsej e UÇK-së në total që ishin aktivë. Kjo edhe sipas britanikëve. Në një letër që i dërgon Titos në ’47 i kërkon ndihmë për ushtrinë, ishte 60 mijë, që është shifër e jashtëzakonshme./OraNews