Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Kanada/ Zgjedhje pa ngjarje, Trudeau fiton për të tretën herë!

Kanada/ Zgjedhje pa ngjarje, Trudeau fiton për të tretën

Pas disa javësh fushatë dhe miliona dollarët e shpenzuar, reagimi fillestar ndaj rezultateve të zgjedhjeve kanadeze pas vendimit të Justin Trudeau për të thirrur një zgjedhje të parakohshme ka qenë disi e ashpër.

"Në fund, këto zgjedhje ishin përfundimisht për asgjë," tha profesori i politikës i Universitetit të Winnipeg Felix Mathieu, duke treguar numërimin e parashikuar të vendeve për secilën parti si të ngjashme me ndarjen në parlamentin e kaluar, me shumicën e posteve në pushtet të rizgjedhur.

Sondazhi parashikoi një fitore të pakicës për partinë Liberale të Trudeau, por pyeti: "A është kjo një fitore për të?"

"Konservatorët ishin me të vërtetë të përqendruar në përpjekjen për të adresuar koston e përshkallëzuar të krizës së jetesës që po ndodh në vend, veçanërisht në juridiksione si Vancouver dhe Toronto, ndërsa Justin Trudeau ishte shumë i fokusuar në nismat e ndryshimit të klimës.",- u tha për Reuters.

Në fjalën e tij pas fitores, Trudeau përmendi çështjet e rëndësishme për platformën e partisë së tij, duke vënë theksin te veprimet klimatike dhe kujdesin për fëmijët.

"Ne të gjithë kemi punuar kaq shumë gjatë javëve të fundit dhe viteve të fundit. Dhe kemi arritur deri këtu. Le të mos harrojmë të kaluarën dhe ditët e errëta që kemi kaluar së bashku. Por le të shikojmë akoma drejt së ardhmes dhe gjithçka që ka për të ardhur dhe gjithçka që kemi akoma për të ndërtuar së bashku. Le të punojmë së bashku. Dhe le të kapim premtimin e një dite të re", tha ai./BBC/M.T/dritare.net