Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Jepet alarmi/ Zjarret në Amazonë në qershor, më të mëdhenjtë në 13 vite!

Jepet alarmi/ Zjarret në Amazonë në qershor, më të

Zjarret në pyjet e Amazonës në Brazil u rritën me gati 20% në qershor - sipërfaqja më e madhe në 13 vjet për këtë muaj, sipas të dhënave të qeverisë.

Me një rritje të tillë në fillimin e sezonit të thatë, ekzistojnë shqetësime se zjarret e këtij viti mund të tejkalojnë flakët katastrofale të vitit 2019.

Aktivistët thonë se pandemia e koronavirusit po përkeqëson problemin.

Ata besojnë se zjarrvënia ka të ngjarë të kontrollohet edhe më pak ndërsa autoritetet janë në gatishmëri të koronaviusit.

Shumë zjarre pyjorë në vend janë djegur qëllimisht nga prerësit e paligjshëm dhe fermerët që duan të pastrojnë shpejt tokën.

Brazili ka numrin e dytë të vdekjeve të koronavirusëve në botë, pas SH.B.A.-së, dhe ekzistojnë gjithashtu shqetësime se tymi i shtuar mund të ketë një efekt të dëmshëm në frymëmarrjen e pacientëve me viruse.

Në qershor, Instituti Kombëtar i vendit për Kërkime në Hapësirë (INPE) regjistroi 2,248 zjarre duke përdorur imazhe satelitore, në krahasim me 1,880 zjarre në qershor 2019.

Djegia zakonisht rritet gjatë gjithë korrikut, gushtit dhe shtatorit.

"Ne nuk mund të lejojmë që situata e vitit 2019 të përsëritet vetvetiu," i tha Mauricio Voivodic, drejtori ekzekutiv i OJQ-së së Fondit të Botës së Kafshëve Botërore në Brazil, për gazetën Folha de Sao Paulo, duke akuzuar qeverinë për mosveprim.

Zjarret e vitit të kaluar arritën kulmin në gusht, me 30.901 vatra, trefishin e numrit për të njëjtën periudhë të një viti më parë./ I.M-Dritare.net