Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ja dhuratat që mori Kim Jong Un pas takimit që alarmoi Perëndimin, në Rusi!

Ja dhuratat që mori Kim Jong Un pas takimit që alarmoi

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un është larguar me dhurata pas përfundimit të vizitës në Rusi, e cila alarmoi Perëndimin se mes dy vendeve mund të lindte një bashkëpunim ushtarak.

Sipas CNN, mes Kim dhe presidentit rus, Vladimir Putin mund të sigurohet që Koreja e Veriut të furnizojë Rusinë me armë për të përballuar agresionin e saj në Ukrainë.

Kim është larguar nga qyteti lindor i Vladivostok, ku inspektoi aeroplanët luftarakë, vizitoi një fushë ajrore dhe vizitoi një fregatë të Flotës së Paqësorit, për t'u kthyer në Phenian me trenin e tij privat të blinduar pas një ceremonie madhështore lamtumire. Duke udhëtuar më shumë se 4,000 kilometra (2,400 milje) në të gjithë Rusinë lindore, lideri është pritur me tapet të kuq gjatë gjithë vizitës në vendet ushtarake. Koreja e Veriut është shumë e sanksionuar dhe ka nevojë për gjithçka, nga energjia te ushqimi e deri te teknologjia ushtarake.

Ndërsa Kim u largua, guvernatori i rajonit rus të largët lindor të Primorye i dha atij një jelek antiplumb dhe një grup dromësh.

“Ky është një armaturë trupi me zona mbrojtëse për gjoksin, shpatullat, fytin dhe është shumë më i lehtë se analogët e tij të njohur”, bëjnë me dije mediat e huaja.

Kim iu prezantua gjithashtu pesë drone sulmuese të prodhuara në të njëjtin rajon, si dhe një dron zbulimi i tipit aeroplan Geranium-25. Një komplet veshjesh speciale që janë të padukshme për kamerat e imazhit termik ishte një dhuratë shtesë. Pas një ceremonie lamtumire, Kim u pa duke hipur në trenin e tij personal i cili u largua nga stacioni hekurudhor Artyom.

Treni pritej të udhëtonte më shumë se 200 kilometra (124 milje) nga Artyom në qytetin kufitar të Khasan.

Asnjë marrëveshje nuk është shpallur publikisht dhe zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se të dy udhëheqësit nuk nënshkruan asnjë marrëveshje gjatë bisedimeve të tyre. Por bisedimet sinjalizuan marrëdhënie më të ngushta midis dy vendeve, që të dyja përballen me izolim ndërkombëtar, Rusia për pushtimin e Ukrainës dhe Koreja e Veriut për armët e saj bërthamore dhe programin e raketave balistike. /M.K-dritare.net