Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ish-presidenti i Pakistanit Musharraf, vdes në moshën 79-vjeçare!

Ish-presidenti i Pakistanit Musharraf, vdes në moshën

Ish-presidenti i Pakistanit, gjenerali Pervez Musharraf, i cili mori pushtetin në një grusht shteti në vitin 1999, ka vdekur në moshën 79-vjeçare.

Ish-udhëheqësi - i cili ishte president midis 2001 dhe 2008 - vdiq pas një sëmundjeje të gjatë, tha një deklaratë nga ushtria e vendit.

Ai u kishte mbijetuar tentativave të shumta për vrasje dhe e gjeti veten në vijën e parë të luftës midis islamistëve militantë dhe Perëndimit.

Ai mbështeti "luftën kundër terrorit" të SHBA-së pas 11 shtatorit, pavarësisht kundërshtimit të brendshëm.

Në vitin 2008 ai pësoi disfatë në votime dhe u largua nga vendi gjashtë muaj më vonë.

Kur u kthye në vitin 2013 në përpjekje për të konkurruar në zgjedhje, ai u arrestua dhe u ndalua të kandidojë. Ai u akuzua për tradhti të lartë dhe u dënua me vdekje në mungesë vetëm që vendimi të rrëzohej më pak se një muaj më vonë.

Ai u largua nga Pakistani për në Dubai në vitin 2016 për të kërkuar trajtim mjekësor dhe që atëherë jetonte në mërgim në vend./BBC/M.T/dritare.net