Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Indonezia ndalon shitjet e mallrave në rrjetet sociale!

Indonezia ndalon shitjet e mallrave në rrjetet sociale!

Indonezia ka ndaluar transaksionet e mallrave në platformat e mediave sociale pasi synon të mbrojë bizneset e vogla nga konkurrenca e tregtisë elektronike.

Prej kohësh është kërkuar një rregullore që rregullonte mediat sociale dhe tregtinë elektronike, me shitësit jashtë linje duke parë shitjen e produkteve më të lira në TikTok dhe platforma të tjera. Indonezia është një nga tregjet më të mëdha në botë për dyqanet virtuale në TikTok dhe ishte i pari që pilotoi krahun e tregtisë elektronike të aplikacionit.

“Tani, tregtia elektronike nuk mund të bëhet media sociale. Është e ndarë”, tha në një konferencë shtypi ministri i tregtisë, Zulkifli Hasan, duke shtuar se rregullorja e tregtisë hyri në fuqi të martën.

Hasani tha se platformat e tregtisë sociale do të kenë një javë kohë për të respektuar rregullin e ri. Në deklaratën e tij, Hasan theksoi se mediat sociale dhe tregtia elektronike duhet të ndahen nga njëra-tjetra dhe të parandalohet përdorimi i informacionit personal për qëllime komerciale.

"Çdo qeveri do të mbronte bizneset e vogla vendase," tha ai, duke e përshkruar rregulloren si një mënyrë për të siguruar barazinë në konkurrencën e biznesit. Rregullorja do të thotë se kompanive të tregtisë sociale tani u ndalohet të lehtësojnë transaksionet e pagesave në sistemin e tyre elektronik, sipas dokumentit rregullator.

Kompanive që nuk e respektojnë mund t'u hiqen përfundimisht licencat për të bërë biznes në Indonezi, citon The Guardian. Indonezia, me 125 milionë përdorues,është tregu i dytë më i madh global i TikTok pas Shteteve të Bashkuara, sipas shifrave të kompanisë. Por vendi tani është bërë i pari në rajon që vepron kundër popullaritetit në rritje të platformës në tregtinë e mediave sociale.

Rregullorja përcakton gjithashtu një çmim minimal prej 100 dollarësh për disa mallra të huaja të blera nga shitësit indonezianë në platformat e tregtisë elektronike, sipas dokumentit rregullues./M.K-dritare.net