Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ilir Meta nga Vlora: Turp të kenë ata që dogjën mandatet!

Ilir Meta nga Vlora: Turp të kenë ata që dogjën mandatet!

Nga Vlora, Ilir Meta u shpreh se djegia e mandateve ishte një gabim, ndërsa ritheksoi edhe një herë se ia kishte lënë porosi kryetares së partisë, asokohe Monika Kryemadhi, që të mos e bënte sepse ishte një kurth.

"I keni djegur ju dhe turp të kenë të gjithë që ata që i kanë djegur mandatet, përfshirë dhe mikun tim Petrit Vasilin, unë se kam djegur mandatin tim, dhe porosia ime të shkruar e ka ish-kryetarja juaj dhe Vasili, në asnjë mënyrë mandatet, është një kurth, unë s’e lëshova zyrën time, tani 25 korriku fillon histori e re. Ky është moment që të ndryshojë. Është momenti të tregojmë se jemi shqiptar, njerëz që meritojmë të jetojmë të lirë dhe të respektuar dhe jo që jetojmë për një copë bukë dhe lëmoshën e kujtdo qoftë.

Shihni si i keni bashkitë. Katastrofë. Mendoj se të gjitha këto që kanë ndodhur edhe ju i dini por janë një mësim i madh që duhet të na shërbejë për të ndezur motorët fuqishëm kudo, për të bashkuar të gjithë njerëzit patriotë, se vendi është përballë një rreziku të tillë. Nëse do ikin edhe 100 mijë shqiptarë të tjerë, do jetë fatale për vendin tonë. Duhet të japim besimin që po luftojmë.

Angazhimi unë për referendumet synon këtë gjë, të vendosë kontrollin e popullit mbi qeverinë e tij. Populli e vendosi me referendumin e ‘98, por ata kanë bërë çdo përpjekje që të kemi një ligj që bën të mundur zbatimin e referendumit. Ne këtë e kemi çështje të parë”, tha Meta./M.T/dritare.net