Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

I shpértheu motori në ajër/ Ndalohen fluturimet me avionët Boeing 777

I shpértheu motori në ajër/ Ndalohen fluturimet me avionët

Boeing ka rekomanduar ndalimin e fluturimit në të gjithë botën për më shumë se 120 nga avionët e saj “777”, pas rastit të djeshëm në SHBA, ku njërit prej aeroplanëve i mori flakë motori ndërsa ishte në ajër. Kompania u shpreh se, duhet të ndërpresin operacionet deri sa të kryhen inspektimet e duhura. Shumë linja ajrore në botë, kanë ndërprerë flurimet me 777-ën, që përdorin motorët Pratt & Whitney PW4000, ndërsa kërkojnë të merren masa shtesë. Këta lloj avionësh përdoren edhe në Japoni e Kore të Jugut, ndërsa kjo e fundit tha se, po monitoron situatën dhe nuk ka ndërmarrë ende një vendim./K.C/dritare.net