Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Berisha: Vuçiç të dërgohet në Hagë, si armik i paqes në rajon!

Berisha: Vuçiç të dërgohet në Hagë, si armik i

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me deklaratën e Edi Ramës për tensionet në Veri, ku tha se PD dënon me forcë çdo ndërhyrje të kryeministrit në punët e brendshme të atij shteti.

Berisha ta se një asociacion ekstra kushtetues do të ishte një goditje jo vetëm për Kosovën por për të gjithë rajonin.

Sakaq shtoi se ndërkombëtarët duhet të sanksionojnë Serbinë dhe se Aleksandër Vuçiç duhet të ishte në Hagë si autor i gjithë akteve të dhunës në Veri.

“PD dënon me forcën më të madhe çdo ndërhyrje të Edi Ramës në punët e brendshme. Ajo i bën thirrje ndërkombëtarëve të mos lejojë këtë ndërhyrje, sepse në mënyrë absolute është e dëmshme dhe aspak e dobishme. I bëj thirrje qeverisë së Kosovës, institucioneve të saj të bëjnë gjithçka për garantimin e lirive dhe të drejtave të shqiptarëve dhe serbëve, e minoriteteve të tjera në Kosovë.

I bëj thirrje policisë së Kosovës dhe i mbështes plotësisht, të garantojë rendin dhe sigurinë për qytetarët e republikës në të gjithë territorin e saj. I bëj thirrje qeverisë së Kosovës, autoriteteve të shtetit të Kosovës, të japin çdo kontribut të mundshëm për arritjen e një marrëveshje e cila pengohet para së gjithave nga përpjekja e Beogradit për të garantuar një asociacion që vendos republikën serbe të Bosnjes në Kosovë. Shtoj me këtë rast se një asociacion ekstra kushtetues do të ishte një thikë e tmerrshme jo vetëm për Kosovën, por për të gjithë rajonin. I bëj thirrje komunitetit ndërkombëtar në bazë të zhvillimeve të fundit të vendosë sanksione ndaj Aleksandër Vuçiç, njeriu që prej vitesh duhet të ishte në Hagë, si doktrinar gjenocidi, si autor i të gjitha akteve të dhunës në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës. Ai sillet në Ballkan si një Millosheviç i ri, por në kohën e konfliktit, të sulmit barbar të Rusisë ndaj Ukrainës, ai sillet si një Putin i vogël.

Mirëkuptoj çdo përpjekje për të orientuar Serbinë drejt perëndimit, por të vërtetat janë se qëndrimet që mban ndaj sanksioneve ndaj Rusisë, qëndrimet që mban ndaj Kosovës, me aktet konkrete që ai ka ndërmarrur muajt e fundit, dëshmon se ai mbetet një serbomadh, një Millosheviç i ri, një Putin i vogël, një armik i rrezikshëm i paqes dhe stabilitetit në rajon”, tha Berisha./M.K-dritare.net