Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Grenell: Kosova dhe Serbia kanë rënë dakord, Ujmani do të quhet Liqeni Trump

Grenell: Kosova dhe Serbia kanë rënë dakord, Ujmani do të

I dërguari special i SHBA, për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, ka thënë përmes një postimi në twitter, se Kosova dhe Serbia kanë rënë dakord që liqeni i Ujmanit të ndryshojë emër.

Sipas Grenell dy shtetet kanë rënë dakord që liqeni të quhet tanimë Liqeni Trump.

“Liqeni që është në Kosovë dhe Serbi ka qenë një pikë serioze pavarësisht nga kompromisi i arritur nga SHBA për të filluar një studim të fizibilitetit për të krijuar vende pune dhe më shumë energji për rajonin. kështu që të dy palët kanë rënë dakord për një emër të ri: Liqeni Trump”-shkruan Grenell.

Që Ujmani do të quhet, Liqeni Trump e ka konfimruar edhe kryeministri i Kosovës, Avdullah hoti.

"E kam mirëpritur propozimin e ambasadorit Grenell që Liqeni i Ujmanit të quhet Liqeni i Presidentit Trump, në shenjë nderimi për rolin e tij të jashtëzakonshëm për arrijen e marrëveshjes historike për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë, si hap i madh drejt marrëveshjes përfundimtare politike, e cila duhet të rezultojë me njohje reciproke.

Në shenjë nderimi për rolin e tyre vendimtar për lirinë, pavarësinë dhe njohjen e shtetësisë së Republikës sonë anekënd botës, ne i kemi pagëzuar sheshet më të bukrua të qyteteve tona me emrat e personaliteteve më të shquara të Shteteve të Bashkuara Amerikës, si: Presidenti Klinton, Xhorxh Bush, Senatori Bob Dol, Sekretarja Medlin Olbrajt etj.

Kosova dhe qytetarët e saj do t’u jenë përjetësisht mirënjohës Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me të cilat, siç thoshte Presidenti Rugova, ne kemi miqësi speciale dhe të përhershme.

Është traditë dhe kulturë jona për ta nderuar Mikun! Këtë traditë fisnike të të parëve tanë, ne do ta ruajmë dhe do ta kultivojmë gjithnjë!"-shkruan Hoti./ I.M-Dritare.net

Grenell: Kosova dhe Serbia kanë rënë dakord, Ujmani do të