Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

GJKKO la Belerin në burg. Çfarë shkruajnë mediat greke për vendimin e gjykatës shqiptare!

GJKKO la Belerin në burg. Çfarë shkruajnë mediat greke

GJKKO la në burg kryebashkiakun e zgjedhur në Himarë, Fredi Belerin. Mësohet se gjykata e ka lënë të pandryshuar masën e sigurisë, duke e lënë në burg pavarësisht se kryebashkiaku kërkoi ishte kërkuar një masë më e lehtë.
Por çfarë shkruajnë mediat greke për ngjarjet më të fundit që lidhen me Belerin?
Ja një artikull i protothema.gr!
Kërkesa e Fredi Belerit për rishikimin e masës së paraburgimit është diskutuar sërish sot në gjykatën e Tiranës. Edhe një herë aplikimi i kryebashkiakut të zgjedhur të Heimarrës u refuzua, ndaj ai qëndron ende në burg për më shumë se katër muaj.
Sipas himara.gr, arsyetimi i drejtësisë shqiptare për refuzimin e kërkesës së Belerit ka të bëjë me rrezikun e largimit të tij nga vendi.
Ndërkohë, një delegacion i Plenares së kryetarëve të Dhomave të Avokatëve të Greqisë, i kryesuar nga kryetari i saj Dimitris Vervesos dhe kryetari i Dhomës së Avokatëve të I.P. Christos Paisio nga Mesolonghi është paraqitur sot në Gjykatën e Tiranës. Të pranishëm në gjykatë ishin edhe Patrick Henry, president i Avokatëve Evropianë pa Kufij, presidenti i Komitetit të të Drejtave të Njeriut të Këshillit të Avokatëve të Evropës (CCBE) dhe pr. presidenti i Bordit të Drejtorëve të Lièges dhe avokati i Athinës Aris Katsalidas.
Kujtohet se Fredi Beleri u arrestua më 12 maj, dy ditë para zgjedhjeve bashkiake me akuzën e blerjes së votave dhe që atëherë ka mbetur në burg.”, shkruan protothema.gr./K.C/dritare.net