Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Fluturon për herë të parë me avion. Gruaja më e gjatë në botë bën realitet ëndrrën e saj!

Fluturon për herë të parë me avion. Gruaja më e

Gruaja më e gjatë në botë ka bërë udhëtimin e saj të parë me avion.

Rumeysa Gelgi, e cila është në Librin e Rekordeve Guinness për lartësinë e saj 2.15 metra (rreth 7 këmbë), ishte në gjendje të bënte udhëtimin pasi linja ajrore kryesore e Türkiye ktheu gjashtë vende në aeroplan në barela.

Gelgi duhej të udhëtonte me barelë për shkak të sindromës Weaver, një çrregullim gjenetik i karakterizuar nga rritja e shpejtë. Ajo zakonisht qarkullon me karrige me rrota, por ndonjëherë ecën për distanca të shkurtra.

Zhvilluesja 25-vjeçare e softuerit donte të udhëtonte në SHBA për të bashkëpunuar me Guinness për një ngjarje dhe për të ndihmuar në zhvillimin e karrierës së saj profesionale.

Gelgi u tha gazetarëve në Aeroportin e Stambollit se ishte shumë e emocionuar për të udhëtuar me avion për herë të parë dhe se ky fluturim ishte i rëndësishëm për pacientë si ajo që kanë nevojë për barelë.

"Ky do të jetë fluturimi im i parë si dhe udhëtimi im i parë jashtë shtetit. Por besoj se kjo përvojë do të jetë e para për shumë individë, jo vetëm për mua. Sepse siç e dini, opsioni i udhëtimit si pasagjer me barelë është përgjithësisht i rezervuar për pacientët që transferohen nga një njësi e kujdesit intensiv në tjetrin.

"Është një alternativë për pacientët që referohen nga një spital në tjetrin dhe kanë nevojë për një ambulancë. Megjithatë, për shkak se nuk mund të rrija ulur për periudha të gjata kohore për shkak të skoliozës ose çrregullimit të lakimit të shtyllës kurrizore, më duhej të fluturoja me barelë. ," ajo tha.

Gelgi jeton në Karabuk, Türkiye, rreth 200 kilometra (124 milje) në veri të kryeqytetit, Ankara. Ajo thotë se po përdor titullin e saj të rekordit botëror për të mbrojtur dhe rritur ndërgjegjësimin si për sindromën Weaver ashtu edhe për skoliozën.

Njeriu më i gjatë në botë jeton gjithashtu në Türkiye: Sulltan Kosen, i cili është matur në 2.51 metra (8 këmbë 2.8 inç) i gjatë./Xh.Xh/dritare.net