Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Flora Suldashi, stilistja shqiptare që krijoi fustanin e dasmës së princeshë Elias!

Flora Suldashi, stilistja shqiptare që krijoi fustanin e dasmës

Prestigjozja gjermane BUNTE.DE i ka dhënë një hapësirë veçantë intervistës me Flora Suldashin, stilistes shqiptare e cila krijoi fustanin e princeshë Elias në dasmën e saj me princ Lekën.

Flora Suldashi, stilistja shqiptare që krijoi fustanin e dasmës

Intervista vjen pas lindjes se princeshës Geraldiné, e cila u raportua në shumë media të huaja.

Me markën e saj "Flora S", stilistja ka punuar me sukses me “Miss Germany Corporation” për vite me rradhë, duke mos lënë pa përmendur “Berlin Fashion Week”, dhe sfilatën e saj të suksesshme.

Flora Suldashi, stilistja shqiptare që krijoi fustanin e dasmës

Por jo vetëm kaq, princeshë Elia zgjodhi pikërisht dorën e saj për të stiluar fustanin e ditës së dasmës mbretërore.

Flora Suldashi, stilistja shqiptare që krijoi fustanin e dasmës

"Ne u njohëm me njëra-tjetrën përmes profesioneve dhe rrethit tonë miqësor dhe u mirëkuptuam menjëherë. Princeshë Elia është gjithashtu një artiste”, thotë Flora, modelet e së cilës janë të gjitha unike.

Flora Suldashi, stilistja shqiptare që krijoi fustanin e dasmës

Mes të tjerave ajo ka zbuluar një detaj mjaft interesant. Copa me të cilën është qepur fustani i Elias është bërë nga e njëjta fabrikë në të cilën është bërë fustani i Kate Middelton.

Flora Suldashi, stilistja shqiptare që krijoi fustanin e dasmës

Një pjesë ishte e bërë prej mëndafshit të sjellë nga Londra, ndërsa pjesa tjetër, ajo e sipërmja është prej dantelle gjermane.

"Dasma ishte planifikuar shumë mirë paraprakisht dhe natyrisht pamja e princeshës ishte në plan të parë. Ne kemi dhënë shumë mendime në skicimin e veshjes, sepse kemi dashur të pasqyrojmë stilin e veçantë dhe elegant të mbretërisë në të. Veshja duhej të ishte perfekte, me elegancë mbretërore, e përshtatshme për rastin, në të njëjtën kohë e përjetshme dhe moderne dhe te reflektonte identitetin e princeshës”, ka thënë stilistja. Për të duket se ka qenë një sfidë e kaluar me sukses.

Flora Suldashi, stilistja shqiptare që krijoi fustanin e dasmësFlora Suldashi, stilistja shqiptare që krijoi fustanin e dasmës

Fustani i dasmës mbetet si pasuri e historisë së mbretërisë dhe do te ruhet në muze.

Ndërsa sjell në kujtime natën para dasmës ajo thotë se gjithçka ishte si në përralla, sikur pallati ishte zgjuar nga gjumi.

Flora Suldashi, stilistja shqiptare që krijoi fustanin e dasmës

Flora ka rrëfyer më tej se te gjithë janë gëzuar shumë për ardhjen në jetë te princeshës Geraldiné dhe se princ Lekës e princeshë Elias u shkëlqejnë sytë nga lumturia.

Flora Suldashi, stilistja shqiptare që krijoi fustanin e dasmës

E pyetur se do të marrë pjesë në pagëzimin e Geraldinés, dhe a do të krijojë fustane për të , Flora thotë se me deshirë do te ishte pjesë e kësaj ceremonie dhe se për krijimin e fustaneve e ka nisur frymëzimin, por gjithçka mbetet ta tregojë koha./M.M-dritare.net