Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Fitojnë protestuesit/ Kryeministri i Libani njofton dorëheqjen e qeverisë!

Fitojnë protestuesit/ Kryeministri i Libani njofton dorëheqjen e

Qeveria e Libanit ka dhënë dorëheqjen mes zemërimit në rritje për shpërthimin të së martës që shkatërroi pjesë të Bejrutit dhe la më shumë se 200 njerëz të vdekur.

Njoftimi u bë në një adresë televizive kombëtare nga Kryeministri Hassan Diab të hënën në mbrëmje.

Shumë njerëz kanë akuzuar liderët e vendit për shpërthimin përmes pretendimit të pakujdesisë dhe korrupsionit.

Protestuesit kanë dalë në rrugë për dy ditë pa ndërprerje mbi shpërthimin.

Presidenti ka thënë se shpërthimi masiv ishte rezultat i shpërthimit të 2,750 ton nitrat amoniumi të ruajtur në mënyrë të pasigurt në port për vite me rradhë./ I.M-Dritare.net