Na ndiqni edhe në

Shëndet

Epidemiologu: Po shfaqet një tjetër símptomë e Covíd-19 dhe është e rrezíkshme

Epidemiologu: Po shfaqet një tjetër símptomë e

Një tjetër simptomë e koronavírusit është shfaqur së fundmi në Angli. Shërbimi Shëndetësor në Britani të Madhe (NHS) kërkon të hetohet simptoma e “Covid tongue”, e cila sjell çarje, plágë në gjuhë. Profesori Tim Spector, nga King's College London, tha se kanë vënë re një rritje të pacíentëve të ínfektuar me plágë në gjuhë, ulcera të pazakonta të gojës dhe gjuhë të fryrë. Epídemiologu paralajmëroi një në pesë të sèmurë po shfaqin símptoma që mjèkët e NHS-së nuk i njohin. Profesor Spector tha se 20 për qind e njerëzve me kovíd, mund të kenë të çara në gjuhë dhe kjo është me rrèzik, pasi ata do të vazhdojnë ta përhapin sèmundjen për shkak të saj, informon dritare.net

Epidemiologu: Po shfaqet një tjetër símptomë e

NHS-ja britanike deri tani rendit vetëm tri shenja të ínfeksionit: ethe, kollë e vazhdueshme dhe humbje e nuhatjes ose shijes. Sipas saj vetëm njerëzit me këto tri simptoma mund të kenë Covíd-19 dhe për këtë arsye duhet të ízolohen dhe të testohen. Kjo do të thotë që britanikët që kanë símptoma më pak të zakonshme nuk kanë akses te tamponët dhe mund të vazhdojnë t'ua kalojnë vírusin të tjerëve. Mbretëria e Bashkuar është akuzuar në mënyrë të përsëritur se ka luajtur me pjesën tjetër të botës, kur bëhet fjalë për të dalluar Covíd-19, gjatë gjithë krizës. Në SHBA, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sèmundjeve (CDC) paralajmërojnë për 11 símptoma kryesore, duke përfshirë lodhje, dhimbje trupi, dhimbje koke, dhimbje fyti dhe gulçim, por pranon se vírusi mund të shkaktojë një sërë èfektesh të tjera anèsore./K.C/dritare.net