Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ende dyshoni në koronavirusin? Shikoni këto foto dhe lexoni historinë tmerruese!

Ende dyshoni në koronavirusin? Shikoni këto foto dhe lexoni

Kur Ahmad Ajjadi u zgjua, ai ishte i shkatërruar. Ai nuk e kuptoi se ku ishte, pse kishte një tub poshtë fytit, ose sa kohë kishte që kur e ushqeu për herë të fundit qenin e tij.

Dhe kur shikoi poshtë, ai nuk mund ta njohë veten. Dikur një atlet me muskuj të daltë , 40-vjeçari dukej si një person krejtësisht i ndryshëm.

"U zgjova dhe shikova krahët, këmbët dhe muskujt e mi ishin zhdukur," tha ai. "Unë isha i tronditur, ku janë këmbët? Ku shkuan këmbët?"

Ayyad është një i mbijetuar nga koronavirusi.

Ende dyshoni në koronavirusin? Shikoni këto foto dhe lexoni

Mjekët e kishin vendosur atë në një gjendje kome në intubim 25 ditë me radhë për të shpëtuar jetën e tij.

Kanë kaluar pak më shumë se dy muaj nga ato ditë prekëse dhe ai ende po shërohet. Ende nuk mund të marrë frymë mirë. Ende merr medikamente për mushkëri dhe zemër.

Por ai ka një mesazh - për ata që nuk pranojnë të veshin maskë gjatë kësaj pandemie, për ata që heqin dorë nga udhëzimet e shëndetit publik, për ata që janë në krye të shëndetit të tyre dhe ndjehen të pathyeshëm kundër koronavirusit.

"Më shqetëson shumë kur njerëzit shohin kaq pak", i tha ai CNN të martën. "Unë e mora atë dhe mbijetova, dhe unë jam akoma i tmerruar".

Ende dyshoni në koronavirusin? Shikoni këto foto dhe lexoni

Si filloi e gjitha?

Filloi me një ndjenjë dërrmuese të dobësisë.

Një javë, Ajjad po drejtonte restorantin dhe klubin e tij në Uashington, DC ndërsa punonte në biznesin e mobiljeve të familjes së tij me pakicë. Ai ishte duke garuar në maratona dhe duke garuar në gara kursesh pengesash, duke marrë klasë javore në basketboll, dhe boks, një nga sportet e tij të preferuara.

Javën tjetër, e gjithë jeta e tij kishte ndryshuar. Duke ecur lart shkallëve ai ishte i lodhur.

Pastaj erdhi kollitja dhe teshtitja. Përfundimisht ishin ethet e mëdha, humbje totale e energjisë dhe oreksit dhe vështirësi në frymëmarrje.

Ende dyshoni në koronavirusin? Shikoni këto foto dhe lexoni

Ajjit mendoi se ai kishte grip.

Por pasi njëri prej miqve të tij, një ndihmës mjek, e nxiti të shkonte në spital, ai mori një tampon në Spitalin Memorial Sibley më 15 mars. Dyshimet e tyre u konfirmuan; ai testoi pozitiv për gripin dhe koronavirusin.

Ishte tmerruese, gjendja e tij u përkeqësua ndjeshëm dhe ra në gjendje kome për 25 ditë, dhe pasi ia doli, ai ndihej i shkatërruar dhe pa muskujt e tij./ I.M-Dritare.net